گروه طراحان وبکده

چاپ گراور چیست و چه کاربرد هائی دارد؟

آنچه در این مقاله می خوانید

  صنعت چاپ گراور، مسیری نو در عرصه ی بسته بندی...

  این مقاله مروری ست بر روش کار چاپ گراور و کاربرد آن در عرصه تبلیغات ، که در قرن اخیر برای امور چاپی بسیار مورد استفاده می باشد .در طی سالیان دراز با تغییراتی کاربردی تر شده و اهالی صنعت چاپ بیشتر به آن روی آورده اند.

  چاپ گراور چیست

  چاپ گراور با پیشینه ای طولانی در صنعت چاپ به تازگی پا در موقعیتی جدید و موفق در زمینه این صنعت گذاشته است. چاپی که پیش از این با حضوری پر رنگ در زمینه انتشارات به کمک روزنامه نگاری می آمد، اکنون توانایی خود را در عرصه ی جدیدی به نمایش گذاشته است. انجمن اروپایی گراور که حامی این صنعت در اروپا بوده به تازگی مقالاتی در مورد پویایی این فرآیند در کشورهای آسیایی انتشار داده است . پویایی این صنعت با تغییر ساختارهای جدید رو به رشد خواهد بود.

  یکی از دلایل این روند رو به رشد، تغییر ساختارهای خرید کالا در مناطق آسیایی و آمریکای لاتین می باشد و موجب ایجاد تضمینی محکم در برابر چاپ های پیشرو در این زمینه، مثل چاپ فلکسو می باشد.

  تاریخچه چاپ گراور

  چاپ گراور با پیشینه ای طولانی، تاریخ خود را از چین آغاز کرده است و اکنون بعد از مدت ها توانسته کمبودهای خود را با رشد تکنولوژی جبران نماید و در عرصه ی جدیدی قدم بگذارد.

  چاپ گراور سیستمی است که بر اساس انتقال جوهران مخزن جوهر و انتقال آن به کاغذ شکل میگیرد. در اولین مرحله از این چاپ سطح سیلندر به جوهر آغشته می شود و جوهرهای اضافی گرفته و با فشاری سطحی به کاغذ چاپ می شود.

  روش کار چاپ گراوور

  کاربرد اولیه و اصلی این فرآیند در زمینه ی انتشارات می باشد که عوامل زیادی از جمله کمتر شدن تیراژ روزنامه ها و گرایش ثبت و اطلاع رسانی اخبار دردنیای مجازی و سایت ها، موجب رکود این صنعت گردیده است. در حال حاضر از این صنعت در زمینه بسته بندی به شکلی کاملا کاربردی ومنحصر به فرد استفاده می شود.

  روش کار چاپ گراوور

  کاربرد های چاپ گراور:

  نمونه محصولات عبارتند از:

  • بسته بندی مواد غذایی

  • کاغذ دیواری

  • کاغذ بسته بندی

  • ورقه مبلمان

  • قاب

  • کارت پستال

  • مجلات

  گرایش چاپگران به یکی از دو چاپ های فلکسو و گراور، تا سال ها با برتری چاپ فلکسو پیش می رفت. اما پیشرفت های فنی جدید توانسته است چاپ گراور را در جایگاهی برتر قرار دهد. این پیشروی در زمینه بسته بندی با دلایل قابل قبولی شکل گرفته است. یکی از دلایل اصلی این پیشروی، قابلیت تولید چاپی یکنواخت در تیراژهای بالاست .

  همین امر موجب تمایل چاپگران چینی و هندی به این صنعت شده است. با توجه به رشد جمعیت و تنوع و خواست های متنوع مشتریان در بازار پر رقابت فعلی ، چاپ گراور حضوری راه گشا خواهد داشت. در بین خواستاران نو ظهور این چاپ، کشورهای اروپایی با پیشروی آلمان، نقش اساسی در معرفی و پیشرفت این صنعت داشته اند. به طوری که بیشترین بسته بندی برندهای مختلف را تحت اختیار خود گرفته اند.

  برخلاف اروپا و آسیا، آمریکا کمترین سهم را در چاپ گراور دارد و در این عرصه اولویت با چاپ فلکسو می باشد. دلایلی باعث این عدم تمایل در بین چاپگران آمریکایی است. ازجمله این موارد هزینه ی بالای این چاپ به نسبت چاپ فلکسو می باشد . تصویر زیر نموداری از گرایش سه قاره را به چاپ فلسکو و گراور نشان می دهد.

  نمودار گریش 3 قاره به چاپ فلکسو و گراور

  نمودار تمایل به چاپ گراور در کشورهای مختلف اروپایی

  نمودار تمایل به چاپ گراور در اروپا

  هزینه کمتر چاپ فلسکو موجب انتخاب این چاپ توسط چاپگران آمریکایی می شود. از طرفی فرآیند ساخت سیلندر در آمریکا به نسبت اروپا و آسیا پیشرفتی نداشته و در این زمینه دارای فقر می باشند ،در نتیجه موجب بالا رفتن هزینه چاپ گراور برای آمریکایی ها می شود. پیشرفت هایی که درسال های اخیر این صنعت به خود دیده است باعث تغییر دیدگاهای قدیمی نسبت به صنعت گراور شده است.

  تا سال ها اعتقاد بر این بود که این فرآیند تنوع وخلاقیت را از طراح سلب می کند و در نگاهی کلی تر خلاف پیشرفت و نوآوری است، که این دیدگاه با پیشرفت های صنعتی توانسته خلاف این اعتقاد را ثابت کند. 

  چاپ فلسکو با پیشرفت های اخیر در دستیابی به کیفیت بالاتر موجب بالاتر رفتن هزینه ی نهایی این شیوه گشته است و همین مساله جایگزینی به صرفه تر را به چاپگران معرفی می کند.

  روش های جدید و اتوماسیون های مخصوص به چاپ گراور ، برای حکاکی سریع تر ودقیق تر بر روی سیلندرهای مسی، از عواملی است که باعث برتری نسبی این روش بر رقیب خود شده است.

  که تمام این موارد متناسب با خواست اولیه ی مشتریان می باشد، یعنی سرعت عمل در چاپ و در نهایت هزینه ی کمتر. از جمله گام های اساسی که باعث جهش این صنعت در بین رقیبان سرسخت خود شد، اختراع لیزر سلکسی (Cellaxy) بود که تحولی شگرف محسوب می شد.

  این لیزر توانایی حکاکی مستقیم بر سطح سیلندرها را داشته و ظریف ترین نقوش و فرم ها قادر به چاپ شدن بوده و در نهایت موجب زیبایی و وضوح در بسته بندی نهایی می گردد.

  ازاین رو میتوان ویژگی برتر چاپ گراور را کیفیت بالا و وضوح تصویر آن دانست و از عوامل فنی که موجب جذب این روش در کشورهای پرجمعیتی چون چین و هند با تیراژهای بالا و متنوع شده است ، قدرت مقاومتی سیلندرها در تعداد دفعات زیاد و در نتیجه عمر طولانی و بدون تخریب آن می باشد.

  اشتراک گذاری:

    نظرات

  نظرات کاربران
  نام
  ایمیل
  نظر