گروه طراحان وبکده

معرفی ssl و https و بررسی دلایل ضرورت وجود آن ها برای سایت ها

آنچه در این مقاله می خوانید

  SSL چیست؟

  امروزه با توجه به کلاهبرداری های اینترنتی فراوانی که صورت می گیرد بحث امنیت سایت ها اهمیت بسیار ویژه ای پیدا کرده است. Ssl یکی از مواردی است که به شما کمک می کند تا بتوانید یک وب سایت ایمن و مطمئن داشته باشید.

  ssl یک پروتکل رمزنگاری شده برای برقراری ارتباط مطمئن بین سرویس دهنده و سایت (سرور) یا سرویس گیرنده می باشد. امروزه بسیاری از سایت ها از ssl برای برقراری امنیت سایت استفاده می کنند.

  تاثیر HTTPS بر روی سئو سایت

  اطلاعات زمانی که از سایتی که مشتری به آن وارد می شود خارج می شوند در سرور های مختلف می چرخند تا به سرور هدف برسند. در این مسیر اگر امنیت کافی برای اطلاعات وجود نداشته باشد می توان به راحتی از طریق سرور های مختلف این اطلاعات را دزدید و حساب های بانکی افراد را خالی نمود.

  حتما برای شما هم موارد بسیاری پیش آمده است که قصد داشته اید از سایت های اینترنتی خرید کنید و اطلاعات کارت های خود را وارد نمایید.اولین مسئله ای که در اینجا برای شما پیش می آید بحث امنیت سایت است و اینکه اطلاعات کارت شما توسط افراد مختلف ثبت نشده و به حساب شما دسترسی پیدا نکنند.

  اهمیت https , ssl  و امنیت سایت برای کاربران

  امنیت سایت باعث می شود تا شما با اطمینان خاطر کامل خرید کرده و از امکانات مختلف آن سایت بهره مند شوید. Ssl در واقع همان مجموعه ای قوانینی است که باعث می شود امنیت سایت برقرار شده و مشتریان به راحتی بتوانند اطلاعات کارت های بانکی و سایر اطلاعات شخصی خود را در آن سایت وارد نمایند.

  سایتی که اطلاعات را دریافت می کند تا به سرور هدف برساند اگر از ssl استفاده کند و امنیت کافی را داشته باشد به جای علامت هایی نظیر HTTP باید در صفحه وارد نمودن اطلاعات کاربر آدرسی داشته باشد که شروع آن با علامت HTTPS باشد. اگر سایتی این اطلاعات را نداشته باشد نمی تواند امنیت اطلاعات دریافتی را تضمین نماید.

  سایتی که از الگوریتم های رمزنگاری شده برای انتقال اطلاعات استفاده  نماید و در واقع به عبارت ساده تر گواهینامه ssl را از شرکت های معتبر صادر کننده دریافت نموده باشد می تواند امنیت اطلاعات کاربران را تضمین نماید و به این وسیله به کاربران اطمینان کامل دهد تا بدون هیچ دغدغه ای اطلاعات شخصی را در صفحات مورد نظر سایت وارد نمایند.در ادامه به طور کامل توضیح داده می شود که این گواهینامه چگونه اخذ می شود.

  دریافت گواهی ssl

  چگونه می توانیم گواهی ssl بگیریم؟

  برای خرید و استفاده از گواهینامه ssl باید ابتدا کلید قابل رمزنگاری شده بین کاربر و سرور هدف را انتخاب نماییم. پس از اینکه این کلید عمومی از طرف یک سرور برای فعال نمودن پروتکل ssl ایجاد شد باید اطلاعات این کلید به همراه درخواست استفاده از ssl به شرکت های مختلفی مانند Verisign ارسال شود.

  صدور گواهینامه مربوطه توسط شرکت ها نیز مراحل مختلفی دارد. شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند ابتدا باید میزان امنیت سرور را چک کرده و آن را تایید نمایند.پس از تایید نمودن امنیت سرور شرکت وریساین کلید عمومی که از طرف سرور دریافت نموده بود را دوباره رمزگذاری می کند و برای استفاده در اختیار سایت قرار می دهد.تاثیر

  تاثیر ssl بر روی سئو و رتبه بندی سایت ها در گوگل

  سئو در واقع همان بهینه سازی سایت برای رتبه بندی موتور های جستجوگر گوگل است. هر چه کاربران بیشتری از یک سایت بازدید نموده و در فضای آن بمانند آن سایت می تواند در رتبه بندی گوگل در صفحات اول قرار گرفته و در واقع از نظر سئو بهینه باشد.یکی از موارد دیگری که در سئو سایت اثرگذار است و باعث بهینه شدن آن می شود اخذ گواهینامه ssl می باشد. از طریق افزایش امنیت سایت می توان به راحتی تاثیر ssl روی سئو سایت را درک نمود.

  تاثیر ssl در امنیت کاربران

  هر چه امنیت یک سایت بالاتر باشد و در حفظ اطلاعات افراد از الگوریتم های رمزنگاری شده استفاده نموده باشد به راحتی می تواند کاربران بیشتری را به خود جذب کرده تا در مدت زیادی بر روی سایت بمانند و به پرداخت ها اینترنتی خود بپردازند.این امر باعث می شود تا میزان بازدید و اعتبار یک سایت از نظر موتور های جستجوگر گوگل بهینه شده و باعث افزایش رتبه بندی سایت شود.

  مطمئناً سایتی که از نظر امنیت در سطح پایینی باشد علاوه بر عدم توانایی در جذب کاربران، نمی تواند از نظر سئو نیز بهینه باشد و رتبه خوبی در جست و جو های گوگل داشته باشد.پس اگر مدیریت یک سرور را بر عهده دارید در گام اول یک گواهینامه ssl از شرکت های صادرکننده آن برای سایت خود خریداری نمایید و سپس به بهبود سایت از طریق روش های دیگر بپردازید.

  پس کاملاً مراقب باشید که اگر درگاه پرداخت اینترنتی سایتی با علامت https شروع نشده بود آن از گواهینامه ssl استفاده نکرده و نمی تواند محیطی امن برای انتقال اطلاعات شما باشد.در واقع با توجه به ضرورت امنیت سایت های امروزه می توان به راحتی به اهمیت این موارد برای سایت های مختلف پی برد.

  اشتراک گذاری:

  نام
  ایمیل
  نظر