گروه طراحان وبکده

دات نت نیوک چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید

  دات نت نیوک یک پلتفرم متن باز است که طبق استاندارد و فناوری های مبتنی بر دات نت جهت ساخت و طراحی وب مورد استفاده قرار می گیرد. Cms دات نت نیوک یک برنامه مدیریت محتوا تحت وب می باشد که به نوع خود یک محیط توسعه پذیر عالی بر اساس استانداردهای بین المللی است. از جمله مزایای این نرم افزار می توان به ساختار آن روی پلتفرم مایکروسافت و فناوری دات نت اشاره نمود.

  دات نت نیوک چیست؟

  تاریخچه دات نت نیوک

  دات نت نیوک محصولی است که توسط شرکت مایکروسافت در سال 2002 به بازار عرضه شد. این پلت فرم نمونه ای از starterkitهای فعلی بود که به پورتال IBuySpy شهرت داشت.

   پس از گذشت یک هفته از انتشار اولین نسخه ، نسخه ی دوم آن که نسخه شب عید نام گرفت منتشر شد. (IBuySpy WorkShop Christmas Eve) با استقبال گسترده و کم نظیر توسعه دهندگان زبان .NET روبه رو شد و بسیاری از برنامه نویسان این کد را دانلود و از آن  استفاده کردند.

  دات نت نیوک چیست؟

  پس از انتشار چندین نسخه از برنامه ، نام آن به Dotnetnuke تغییر یافت. ساختار دات نت نیوک مجموعه ای از برنامه هایی است که با هدف کمک به برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب طراحی شده است.
  این امکانات در قالب برنامه هایی کاربردی و ساده است که به برنامه نویسان امکان توسعه پروژه های متفاوت اعم از سازمانی، شرکتی و شخصی را می دهد.

  پورتال IBuySpy با هدف نمایش چگونگی ساخت یک برنامه تحت وب که کاملاً داینامیک و data-driven بوده به بازار عرضه شد.

   این پورتال از زبان ASP.net کمک می گیرد. پورتال IBuySpy توسط انجمن توسعه دهندگان زبان .net
   به عنوان یک مرجع اصلی و اساسی در پیاده سازی و ساخت برنامه های تحت وب با رعایت حق کپی رایت شخص پذیرفته شده است.

  دات نت نیوک چیست؟

  شاون واکر (Shaun Walker)  به عنوان یکی از اعضای Prepetual Motion Interactive System در ماه دسامبر سال 2002 یک نسخه ویرایش شده از IBuySpy را به زبان VB.NET منتشر کرد.

  این نسخه ی برنامه  IBuySpy Workshop نامیده شد و سورس کاملی از برنامه را همراه خود داشت و به صورت یک لینک در انجمن ASP.NET مایکروسافت انتشار یافت.
   این نسخه امکانات و ویژگی های متنوع تر و با امکانات بهتری نسبت به نسخه اصلی پرتال IBuySpy داشت. مهم ترین و متمایزترین ویژگی نسخه ی جدید منتشر شده امکان ایجاد بیش از یک پرتال و با استفاده از تنها یک پایگاه داده بوده است.

  گفتنی است آخرین نسخه دات نت نیوک در سال 2017 بر پایه جدیدترین تکنولوژی برنامه نویسی مایکروسافت (MVC) تولید شده که همین امر موجب گردیده این CMS قدرت، سرعت و امنیت بالاتری را نسبت به برنامه های مشابه به خود اختصاص دهد.

  دات نت نیوک چیست؟

  اما چرا نام Dotnetnuke برای این برنامه انتخاب شد. این نام نشان دهنده این است که این برنامه بر دو پایه اصلی مبتنی است یکی زبان DOTNET که شرایط و قوانین خود را دارد و دیگری پیروی از اصول nuke که مجموعه سیستم های مدیریت محتوای کد باز است.

  امروزه خدمات دات نت نیوک به عنوان یک پروژه کد باز توسط تیم های فوق حرفه ای در حال توسعه بوده و شرکت های متعددی در دنیا در حال پشتیبانی سایت های طراحی شده روی آن می باشد به نوعی می توان گفت که بیش از 1.500.000 نفر توسعه دهنده وب روی این CMS در حال فعالیت بوده و حدود 700.000 وب سایت فعال از این CMS استفاده می نمایند.

  این تاریخچه نشان از قدمت بالای دات نت نیوک می دهد. چرا که از سال 2002 تاکنون نسخه های مختلفی از آن انتشار یافته است و هم اکنون  با گذشت 15 سال این CMS مشغول به فعالیت و بروزرسانی است.

  این بدان معنی است که این فریم ورک تحت عنوان DNN رضایت بسیاری از کاربران خود را به دست آورده است و همچنان محکم مسیر رشد خود را ادامه می دهد.

  دات نت نیوک چیست؟

  خدمات دات نت نیوک به این صورت است که تمام ابزارها و ویژگی های مورد نیاز برای پیاده سازی پرتال و نگهداری آن مانند کنترل کامل مدیریت محتوا، چیدمان صفحات سایت، مدیریت اعضای پرتال، تنظیمات امنیتی و نیز امکانات متعدد دیگر را همراه خود عرضه کرده است در نتیجه قدرت کار توسعه دهندگان در برنامه نویسی برای دات نت نیوک بیشتر شده است.

   بنابر این کاربران می توانند به راحتی و با اطمینان خاطر به لحاظ امنیتی صفحاتی که می خواهند را ایجاد و بارگذاری نمایند و از ماژول هایی که به صورت پیش فرض در قالب دات نت نیوک قرار گرفته است استفاده کنند.

  با توجه به موارد گفته شده می توان نتیجه گرفت فریم ورک دات نت نیوک برای ایجاد طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی تجاری ایده آل است که به مدیران سایت ها امکانات زیادی می دهد. فناوری dotnetnuke به منظور سهولت بیشتر کار مدیران سایت ها، ویراستارهای محتوا، توسعه دهندگان و طراحان وب طراحی شده است.

  دات نت نیوک چیست؟

   پلتفرم دات نت نیوک یک تکنولوژی قابل اعتماد بوده که ویژگی هایی از قبیل کد باز بودن، مقیاس پذیری، انعطاف پذیری، توسعه پذیری و هم چنین امنیت بالا را داراست، که هزاران کسب و کار کوچک و بزرگ از نرم افزار تحت وب دات نت نیوک برای توسعه تجارت خود استفاده کرده اند و بسیاری هم برای راه اندازی مجدد

  سایت خود از فناوری دات نت نیوک استقبال نموده اند.

  از آن جا که این پلت فرم توسط صدها هزار کسب و کار مورد استفاده قرار گرفته است نشان داده که قابلیت اعتماد بالایی دارد و هر کس که بخواهد از این فریم ورک استفاده کند می تواند با اطمینان کسب و کار خود را بر مبنای آن پایه ریزی نماید.

  اشتراک گذاری:

  نام
  ایمیل
  نظر