گروه طراحان وبکده

المانهای آزار دهنده در طراحی وب سایت

آنچه در این مقاله می خوانید

  طراحی سایت نیازمند تخصص ویژه ای است که از عهده هر کسی ساخته نیست. در زمان طراحی سایت ممکن است برخی کاراکترها استفاده شوند که نه تنها مفید نیستند بلکه به عنوان مولفه های آزار دهنده سایت به شمار می روند و باید حذف شوند.

  در زیر به مهمترین المان های آزار دهنده در طراحی وب سایت می پردازیم:

  پخش موسیقی در پیش زمینه سایت

  اگر چه پخش موسیقی گاهی برای کاربران گوشنواز است اما گاهی این امر برای برخی از کاربران آزار دهنده است بویژه اگر آهنگ و موسیقی با سلیقه آنها یکی نباشد.

  کاربران همه از یک طیف نیستند و مطمئنا آنچه را که شما می پسندید با سلیقه همه آنها یکسان نیست. پس بهتر است از گذاشتن موسیقی خودداری کنید.

  استفاده از فونتهایی با سایز بیش از حد بزرگ

  با توجه به اینکه کاربران و بازدیدکننده ها غالبا از عینک استفاده می کنند، بزرگ کردن بیش از حد فونت ها، زیبایی سایت را از بین می برد. از سوی دیگر فضای زیادی را به خود اختصاص می دهد که امکان نمایش سایر متون را محدود می کند. به همین دلیل بهتر است برای تیترها و عناوین از سایزهای متوسط استفاده کرد

  استفاده از فونت های خیلی کوچک

  با وجودی که متذکر شدیم استفاده از فونت های بزرگ، زیبایی سایت را از بین می برد، به همان اندازه نیز توصیه می کنیم از فونت های خیلی کوچک خودداری کنید.

  فونت های خیلی کوچک چشم را آزار می دهد و کاربر از خواندن محتوا خودداری می کند. بین پاراگراف ها و عنواین تفاوت قائل شوید اما سعی نکنید فونت های خیلی کوچک را بکار ببرید.

  روی هم اندازی لایه ها

  اگر چه استفاده از لایه ها مفید است زمانی که برای پیامهای پیاپی استفاده شوند، ممکن است یک المان آزاردهنده برای کاربر باشد. به همین دلیل هیچ گاه بازدیدکننده ها به اجبار برای خوانندن پیغام های خود هدایت نکنید. تلاش کنید آنها را برای این کار ترغیب کنید و از اجبار بپرهیزید.

  پنجره های ظاهر شونده

  پنجره های ظاهر شونده توسط بسیاری از ابزارهای نصب شده روی مرورگرهای بینندگان، بلوکه می شود، اما با این وجود وبمسترها مجددا از آنها استفاده می کنند.

  زمانی این پنجره های آزار دهنده می شوند که بازدیدکنندگان نتوانند پیام های مهمی را که باید مشاهده کنند، دریافت نمایند چرا که اکثر آنها توسط مرورگرهای کاربران، بلوکه می شود. بنابراین سعی کنید تا جایی که امکان پذیر است از پنجره های ظاهر شونده استفاده نکنید. پیامهای مهم تان را در قسمتی ویژه از صفحه سایت قرار دهید.

  رنگ زمینه صفحات سایت

  رنگ صفحات از دیگر مواردی است که وبمسترها باید به دقت روی آن تمرکز نمایند. استفاده از رنگ های زننده از قبیل قرمز، موجب خستگی چشم بازدیدکننده می شود که سریعا صفحه را ترک می کند.

  از سوی دیگر فقدان تضاد میان رنگ محتوای سایت و زمینه صفحات، مانع از خواندن آسان محتوا می شود. توصیه ما انتخاب رنگ های روشن برای صفحات سایت می باشد. برای مطالب بهتر است از رنگ های تیره استفاده شود.

  بازشدن خودکار پنجره های تبلیغاتی

  عموما تبلیغات برای اکثر وب سایت ها وجود دارد. زمانی که کاربران یک صفحه را باز می کنند با پنجره تبلیغاتی مواجه می شوند که ممکن است برای بستن پنجره اقدام کنند اما بدون اینکه بخواهند، پنجره باز شده و وارد یک صفحه دیگر می شوند.

  اگر چه این کار با هدف معرفی محصولات انجام می شود، اما باید گفت در آن لحظه کاربر به دنبال اطلاعات مورد نیاز خود وارد سایت شما می شود، بنابراین باز شدن صفحه ای غیر آز آنچه وی می خواهد، نمی تواند تاثیر تبلیغاتی چندانی داشته باشد. بهتر است پنجره های تبلیغاتی را در سایزهای کوچک در گوشه و کنار وب سایت قرار دهید.

  اشتراک گذاری:

  نام
  ایمیل
  نظر