گرافیک رایانه ای

• گرافیک رایانه ای

گرافیک رایانه

یکی از قدیمی‌ترین شاخه‌های علوم رایانه است که به ترسیم، تغییر، و کار با تصاویر به شیوه‌های محاسباتی و رایانه‌ای اقدام می‌نماید. گرافیک رایانه‌ای یکی از پرجاذبه‌ترین و وسیع‌ترین کاربردهای رایانه‌هاست. بازیهای رایانه‌ای، برنامه‌های ساخت پویانمایی‌ دوبعدی و سه‌بعدی، شبیه‌سازیهای محاسباتی، و پردازش تصاویر را می‌شود به‌عنوان چند نمونه نام برد.

نرم‌افزارهای گرافیکی

نرم‌افزارهای مورد استفاده در کارهای گرافیکی را می‌توان به دو دستهٔ بزرگ تقسیم کرد:

1. نرم‌افزارهای با کاربرد ویژه

2. نرم‌افزارهای عمومی گرافیکی

نرم‌افزارهای دستهٔ اوّل را برای افرادی طرّاحی نموده‌اند که در برنامه‌نویسی خبره نبوده و تنها مایل‌اند به ایجاد تصویر، گراف، یا چارت در یک زمینهٔ خاصّ (بدون نگرانی از چند و چون مسائل گرافیکی آن) اقدام نمایند. از جملهٔ اینگونه برنامه‌ها می‌شود نرم‌افزارهای ویژهٔ نقّاشی در کارهای هنری، و نیز انواع سیستم‌های کَد  برای معماری، کسب و کار، امور پزشکی، و مهندسی را ذکر کرد. در مقابل اینها، بسته‌های برنامه‌نویسی عمومی گرافیکی (دستهٔ دوّم) قرار دارد، که وظیفهٔ آنها تأمین و ارائهٔ کتابخانه‌های پیش‌نوشتهٔ نرم‌افزاری‌ است. این کتابخانه‌ها پر شده‌است از توابع گرافیکی که می‌شود آنها را در زبانهای برنامه‌سازی مختلفی همچون جاوا، سی شارپ، سی++ و فرترن مورد استفاده قرار داد.

گرافیک رایانه‌ای به استفادهٔ وسیع از ریاضیّات کاربردی نیاز دارد. از مهم‌ترین زمینه‌های مربوط، باید به هندسه مسطحه، هندسهٔ فضائی، جبر خطی، و در سطوحی پیشرفته‌تر، به حسابان، معادلات دیفرانسیل، هندسهٔ دیفرانسیل، و روشهای عددی اشاره نمود. 

گرافیک دوبعدی

تمامی تصاویر ثبت شده به وسیله رایانه که از یک نمای ثابت بدست آمده‌است و قدیمی ترین راه ویرایش تصاویر به وسیله رایانه‌است تا صحنه‌ای که بدست می‌آید صحنه صبت شده از یک نما باشد . که به شاخه‌های مختلف تقسیم می‌گردد.(نقاشی دیجیتالی -ویرایش تصاویر- انیمیشن)

نقاشی دیجیتالی

نقاشی دیجیتالی در مجموع به تصاویر خلق شده توسط رایانه که به‌وسیله نرم افزارهای مختلف ایجاد می‌شود، اطلاق می‌گردد. این شاخه از گرافیک دو بعدی به شیوه‌های مختلف انجام می‌پذیرد درست مثل نقاشی دستی شیوه‌های مثل رئال یا سورئال دارد.

ویرایش تصاویر

ویرایش تصاویر به ایجاد تغییرات در تصاویری گفته می‌شود که در گذشته به وسیله ورودی‌ها به را یانه داخل شده‌است . مانند رتوش تصاویر در عکاسی‌ها یا ویرایش چند عکس برای یک صحنه فیلم . برای معرفی بهترین نرم افزار برای این کار میتوان به نرم افزار Photoshop از شرکت Adobe نام برد.

انیمیشن

این شیوه را تمامی ما می‌شناسیم امروزه بیشتر فیلم‌های کارتونی به این شیوه تولید می‌شوند. ایجاد تصاویر دیجیتالی و کنار هم قرار دادن آنها را انیمیشن می‌نامند. در گرافیک دوبعدی مقولاتی از جمله کارتون های معمولی به چشم میخورد.

 

1390/1/10

چرا قیمت های (تعرفه های) طراحی وب سایت متفاوت است؟

• چرا قیمت های (تعرفه های) طراحی وب سایت متفاوت است؟

اگر برای راه اندازی وب سایت خود به شرکت های طراحی سایت مختلف سری زده باشید متوجه خواهید شد که قیمتهای مختلفی در این زمینه وجود دارد و هر شرکت برای خود تعرفه ای در نظر گرفته است. این تفاوت قیمتها باعث به وجود آمدن تصوراتی می شود که همیشه درست نیستند.
 اینکه تمام شرکتها یک کار انجام میدهند و برخی بی جهت گران تر از بقیه شرکتها کار می کنند یا اینکه برعکس هر شرکتی که تعرفه بالاتری دارد حتما سایت بهتری طراحی می کند.

چرا تعرفه های طراحی وب سایت متفاوت است؟

نکته اینجاست که شما باید بدانید که تعرفه طراحی سایت و نحوه قیمت گذاری برای طراحی سایت چگونه است و در ازای هزینه ای که پرداخت می کنید چه کارهایی برای شما انجام می شود؟
هزینه طراحی سایت بر اساس خدماتی است که شرکت از شروع پروژه طراحی تا زمانی که سایت وجود دارد، به شما ارائه می دهد از جمله:

ثبت دامین (دامنه)

قیمت دامنه در صورتی که پسوند ir . یا com. و یا سایر پسوندها باشد، متفاوت است.
 

خرید هاست

هزینه هاست نسبت به ظرفیت و پهنای باند لازم برای وب سایت متفاوت است.
 

ارائه template برای سایت

طراحی گرافیکی سایت بر اساس تخصص گرافیست و تنوع کاری او، و همچنین تعداد template و تعداد دفعات ویرایش متفاوت است.

برنامه نویسی سایت

نرم افزارها و اسکریپت های مورد استفاده برای هر وب سایت متنوع است که بر اساس پیچیدگی آنها متفاوت قیمت گذاری می شود. در واقع این همان بخش برنامه نویسی سایت است . هزینه ای عمده ای که پرداخت می کنید مربوط به این بخش می باشد.


طراحی پایه سایت

اتصال بخش برنامه نویسی و گرافیکی وب سایت و در واقع پیاده سازی صفحات وب توسط developer 
 

اضافه نمودن زبان جدید به سایت

به طور معمول هزینه اضافه نمودن هر زبان جدید به وب سایت درصدی از مبلغ کل طراحی محاسبه می شود. 
 

طراحی ریسپانسیو

طراحی واکنش گرا به معنای سازگاری سایت با دیوایسهای مختلف مثل موبایل و تبلت و .. است، که هنگام برآورد قیمت، هزینه جداگانه ای دارد ولی باتوجه به قوانین جدید گوگل و افزایش کاربران موبایل و تبلت از ملزومات طراحی سایتهای جدید محسوب می شود.
 

ورود اطلاعات ( Data entry)

بسیاری از شرکتها وب سایت را به صورت خام به مشتری تحویل می دهند اما برخی از آنها ورود دیتای اولیه وب سایت را به عهده می گیرند و بر اساس حجم دیتای اولیه در برآورد قیمت تاثیر می گذارد.
 

برقراری امنیت وب سایت

این کار نیاز به متخصص امنیت وب دارد که مدام سایت را به لحاظ امنیتی بررسی کند و تمام باگهای امنیتی را از بین ببرد. البته شرکتهایی که در این زمینه کاملا حرفه ای هستند خیلی زیاد نیستند و این بخش در قیمت گذاری بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
 

بهینه سازی به لحاظ موتورهای جستجو

در آخرین مراحل متخصص سئو سایت را از نظر قابلیت بالا آمدن در نتایج موتورهای جستجو بهینه می کند. و این هم از آن دسته خدماتی است که گرچه در قیمت گذاری تاثیر گذار است اما بسیار حائز اهمیت است.
 

آموزش CMS

آموزش سیستم مدیریت محتوای وب سایت به کارفرما از جمله خدماتی است که مشمول هزینه می شود.

چرا تعرفه های طراحی وب سایت متفاوت است؟

پشتیبانی

متاسفانه برخی از شرکتهای طراحی سایت زمانی که وب سایت مشتری را تحویل می دهند دیگر هیچ گارانتی ندارند که در صورت ایجاد مشکل به رفع آن بپردازند و این از مهمترین مسائلی است که ارزش هزینه کردن را دارد.
با وجود اینکه امروزه طراحی سایت توسط برخی به صورت شخصی انجام می شود، اما با توجه به تمام موارد بالا باید بدانیم که اگر کار طراحی وبسایت قرار است اصولی و بی نقص اجرا شود باید به صورت تیمی انجام شود .  علاوه بر اینکه هر کدام از اعضای تیم بخشی از کار را با توجه به تخصصشان در آن زمینه به نحو احسن انجام می دهند از لحاظ پشتیبانی نیز کار به صورت روتین و بی نقص انجام می شود زیرا برای رفع مشکل نیاز به پیدا کردن یک شخص نیست و کار تیمی است و خود شرکت و کل تیم، پشتیبانی کار را به عهده خواهند گرفت. 
البته لازم به ذکر است که به طور حتم هزینه های کار تیمی به دلیل تعداد افراد و تخصص هر یک بالاتر خواهد بود ولی قطعا این هزینه منطقی است و ارزش خواهد داشت.
 برای مشاوره رایگان در زمینه طراحی سایت حرفه ای با مشاوران ما تماس حاصل فرمائید. تلفن تماس: 88173063
 

1394/2/27

پوستر چیست؟

• پوستر چیست؟

پوستر چیست

پوسترها آثار میرایی هستند اما پاره ای از آنها در عین گذرا بودن نیز ماندنی اند .
پوستر نخستین هنر پاپ و نخستین فرم هنری بود که به چیزهای زندگی عادی به شیوه خاص خودش یعنی بی پروایی محض و پیش پا افتادگی محض پرداخت . پوستر هنری برونگر است .
در هنگام طراحی یک پوستر باید در مرحله اول موارد استفاده آن مورد نظر قرار گیرد .
امروزه اکثر ارتباطات روزمره وابسته به تبلیغات است ، تبلیغاتی همگانی و موثر در زندگی ، تبلیغاتی برای به جریان افتادن و پیشرفت ارتباطات ، عرصه خدمات و کالاها و ... ، تبلیغاتی برای فراخوانی ، هشدار دادن ، باز داشتن ، تشویق و ترویج کردن ، ... و مؤثرترین ابزار تبلیغاتی که می تواند جوابگوی تمامی این مسائل شود پوستر است ، که در دید همگان عرضه می شود و به دلیل قابلیت و گنجایش موارد بیشتری که در مورد موضوع دارد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .
محل نصب پوستر ، جنس پوستر ، چگونگی انجام مراحل تکنیکی و چاپ پوستر ، وسایل نصبی پوستر و ... از مجموعه عواملی است که در این پژوهش به آنها می پردازیم .


هنر پوستر :

در سه دهه آخر قرن نوزدهم میلادی ، بر اثر تحولات مصور سازی و پیوند نزدیکی که بین نقاشی و چاپ برقرار شده بود ، پدیده تاره یی موسوم به پوستر یا آفیش بوجود آمد . امروزه پوسترهای مصور با بهره گیری از حروف متنوع ، طراحی و نقاشی و عکاسی ، بمنزله نمونه های کاملا پیشرفته یی از هنر گرافیک نوین شناخته می شوند . گواینکه پوستر سازی ، شاخه یی از هنر گرافیک است ، ولی با سایر رشته های هنرهای تجسمی نیز پیوند متقابل دارد . در واقع در تاریخ صد ساله پوستر سازی این هنر و سایر هنرهای تجسمی دارای تأثیرات متقابل و تبادل امکانات بوده اند .
سرچشمه های پوستر را همچون مصور سازی ، در گذشته های دور می توان جستجو کرد . به یک معنا نقوش برجسته آشوری ، ایرانی و رومی نوعی پوستر بوده اند . زیرا رویدادهایی را به روایت تصویر ، توصیف می کردند . که در واقع تبلیغی برای دستگاه حاکم بود . بعلاوه در مصر و روم باستان ، ساختن آگهی های همگانی یا اعلامیه های دیواری معمول بوده است .
یکی از قدیمی ترین آگهی هایی که مکشوف شده ، پاپیروسی است که پاداش برای بازگرداندن یک برده فراری در مصر را اعلام می کرد . آگهی هایی نیز از قرون وسطی باقی مانده که روی پوست نوشته می شد ، حتی برخی از اینها داری تصویر نیز بوده اند .
آگهی همگانی چاپی از اواخر قرن پانزدهم میلادی ظاهر شد . از قرن شانزدهم به بعد نمونه هایی از آگهی های چاپی چون اعلامیه های دولتی و .... که اکثرا متشکل از حروف چاپی بودند ، رایج گشت اما فن چاپ می بایستی مراحل پیشرفته تری را طی کند تا امکان پیدایش پوستر مصور رنگی فراهم گردد .
البته چاپ رنگی و گسترش آن به تنهایی هنر پوستر سازی مؤثر نبود ، بلکه زندگی در شهرهای بزرگ و صنعتی ، و نوع جدیدی از ارتباطات همگانی که به همراه خود آورد ، عامل اصلی نبود .
آگهی های نمایش اولین نمونه های آگهی دیواری بودند که ضمن تحول ، اصول و قواعد پوستر سازی را پی ریزی کردند . در اوایل قرن نوزدهم در برخی کشورهای اروپایی ، بخصوص در انگلستان ، بر تعداد تماشاخانه ها افزوده شده بود ، و مردم از نمایش استقبال می کردند .
در این زان به تماشاچیان قبض هایی می دادند که هم کارکرد بلیط را داشت و هم برنامه در آنها توضیح داده می شد . قبض ها ی مذکور با حروف چاپی معمول در مطبوعات چاپ می شدند ، ولی در صفحه آرایی آنها دقت زیاد مبذول می گردید .
بعدها با بزرگتر شدن ابعاد قبض ها ، آنها را بر دیوارها می چسباندند . بدین طریق « آگهی های نمایش » بمنصه ظهور رسید . در طرح و صفحه آرایی آگهی های مذبور مهارت های خاصی به کار می رفت تا تنوع و فراوانی مطلب ، حالت خشکی و یکنواختی بوجود نیاورد. به این منظور از انواع بسیار متنوع حروف چاپی که ابداع شده بود ، استفاده های مناسب می کردند و گاهی نیز تصویر کوچکی بر آن می افزودند . صفحه آرایی این نوع آگهی ها ، خاصه در هنر پوستر انگلستان ، به نحوی استمرار یافت و حتی امروزه هم اثرات خود را بر جای گذاشته است .
تدریجا ، آگهی های همگانی از آگهی های مربوط به تماشاخانه ها فراتر رفت و تبلیغات مغازه ها ، جراح ها ، وسایل حمل ونقل و مسافرت را در برگرفت .
در این آگهی ها ، گاهی حروف چاپی به صورت یک منحنی در بالای صفحه تنظیم می گردید ، و سایر مطالب بطرز زیبا و چشمگیری در صفحه آگهی گنجانده می شد . به مرور در این ها تصویر هم ظاهر گشت و ارتباط بین حروف و تصاویر مورد توجه قرار گرفت . بدین منوال ف پوستر مصور تولد یافت .


سرآمدن پوسترهای مصور در غرب :

اگر چه پوسترهای مصور اولیه نیز عمدتا در رابطه با نمایش های گوناگون بود ، ولی در عرصه های دیگری مانند تبلیغ کتاب ، که به خصوص در فرانسه رواج داشت ، پوستر سازی
بسط پیدا کرد . یکی از نمونه های پوستر کتاب ، پوستری است که ادوارد مانه برای کتاب گربه ها ساخته است . این پوستر و پوسترهای دیگر آن زمان فقط به رنگ سیاه چاپ می شدند و پوستر مصور رنگی با نام هنرمند فرانسوی ژول شره ، آغاز می شود و تحولات نخستین را طی می کند .
شره با نقاشان امپرسیونیست آشنایی داشت ، و در کار خود از رنگ های درخشان آثار آنان بهره فراوان برد . لیکن پیوند تصویرهای شره با هنر نقاشی ، حتی به دوران روکوکو بر می گردد . به هر حال ، او با استفاده از روش های چاپ روی چاپ ، حکاکی با نقطه کاری و قلم زنی روی فلز و .... ، به انواع قابل ملاحظه ای از رنگهای مختلف دست می یافت .
با آنکه شره در طراحی به مهارت و قدرت تولوزلوترک نمی رسید . با پوسترهای خود ، حال و هوای زمانه خویش را آمیخته با خیال پردازی و به گونه ای نمادین نشان می داد .
در حوزه هنر پوستر دهه آخر قرن نوزدهم آثار تولوزلوترک می درخشند . پوسترهای لوترک ، براساس قدرت او در طراحی و مهارتش در لیتوگرافی بنا گردید .
گرچه مجموعا بیش از 30 پوستر از لوترک بر جای نماند . ولی همین تعداد کم نیز تأثیر بسزایی را در این هنر بر جای گذارد و برای بسیاری از هنرمندان راهگشا بود .
لوترک سرزندگی و حرکت خط ها و قدرت طراحی را برای نمایش حساسیت های خویش نسبت به زندگی تصنعی و ناسالم پیرامون خود به کار گرفت .
لوترک در پوسترهایش همانند نقاشیها و کارهای چاپی خود ، شیوه ساده ولی گویایی را بکار گرفت . خط برای او افزاری بود که بوسیله آن به راحتی می توانست حالات و حرکات آدم ها را به موجر ترین شکل بنمایاند .
او در پوسترها عمدتا از پیکرهای سایه گونه استفاده می نمود و عمدتا براشت های تصویری خود را از شخصیت های معروف نمایشی آن زمان می گرفت ، از اینرو پوسترهای وی نیز منجوی با نمایش مرتبط بود .
همزمان با لوترک ، پوستر سازان دیگری در فانسه فعالیت می کردند که تحت تأثیر جریان « آرنو » بودند و همان قواعد مصور سازی کتب به شیوه مذکور را در پوسترها به کار می گرفتند . آلفوس موشاء اوژن گراسه ، درزمره این هنرمندان بودند که پوسترهای تزئینی و پرکاری را می ساختند .
از طرف دیگر ، هنرمندانی در فارنسه و انگلستان دنباله رو ، لوترک شدند و شیوه کار او را مورد تقلید قرار دادند ، از جمله بگرستاف ها –

دو هنرمند انگلیسی که با این نام امضا می کردند – الکساندر استین لن و دادلی هاردی . از همان اوایل پیدایش پوستر مصور ، تبلیغ کالاها به قلمروی آن راه یافته بود ، لیکن در قرن بیستم شاخه عمده یی از پوستر سازی به تبلیغات تجاری اختصاص یافت . شیر پاستوریزه ، نوشابه ، سیگار ، کفش و لباس ، اتوموبیل ، ماشین تحریر ، لوازم الکتریکی و ... ، موضوع غالب پوسترها را تشکیل دادند .
نکته قابل توجه آنکه ، نه تنها دستاوردهای هنر پوستر ، بلکه اصولا دستاوردهای نوین هنرهای تجسمی ، شیوه های رایج هر دوره بر پوسترهای تجاری همان دوره اثر می گذارند .
از دهه اول قرن بیستم تدریجا پوستر سازان حرفه ای از نقاشان حرفه ای جدا شوند و این زمانی بود که به مرور هنر گرافیک نوین ، استقلال خود را به دست می آورد . البته پس از این گاهی نقاشان با شیوه های خاص خود ، در قلمروی هنر پوستر طبع می آزمودند . ولی پوسترهای آنان در میان مجموعه آثارشان جنبه فرعی و استثنایی داشت ، و نیز غالبا به نحوی با حرفه شان مربوط می گردید . مثلا پوسترهایی که نقاشان برای نمایشگاه آثار خود می ساختند .

 


گرایش های متنوع در جهان :

در دهه دوم قرن بیستم به بعد ، هنر پوستر در سراسر اروپایی غربی و امریکا رایج گشت ، و سپس به اکثر نقاط جهان رسوخ کرد . هر چه روابط اقتصادی و سیاسی و فرهنگی بین دولتها و ملتهای جهان افزونتر شد ، هنر گرافیک نوین ، و در رأس آن هنر پوستر ، مرزهای ملی را بیشتر شکافت و به سوی جهانی شدن حرکت کرد .
هنرمندان گرافیک بسیاری از کشورها کوشیده اند از ویژگی های هنر سرزمین خود مایه گرفته و به هنر پوستر خود هویت ملی بخشند .
در زمان جنگ جهانی اول و پس از آن ، شاخه ای در هنر پوستر پدید آمد که می توان آن را پوستر سیاسی نامید . سرچشمه پوستر سیاسی بیش از هر چیز همان کاریکاتورهای سیاسی قرن نوزدهم بود که در مطبوعات منعکس می شد .
اما در دوران جنگ جهانی اول گویی یکباره دولتهای غربی کارآیی تبلیغاتی پوستر را باز شناختند و آن را به خدمت گرفتند . مضمون عمده اولین پوسترهای سیاسی مشتمل بر میهن پرستی ، جلب افراد به خدمت سربازی ، تحقیر دشمن و غیره بود . البته پوسترهای سیاسی اولیه از لحاظ هنری چندان ارزشی نداشتند .
در بعضی نقاط پوستر سازی گروهی رواج یافت . از مهمترین گروه های پوستر سازان می توان به گروه « نوامبر » در آلمان ، گروه « رستا » در شوروی ، و نیز اخیرا به گروه های پوستر ساز « کوبایی » اشاره کرد .
پس از جنگ جهانی دوم ، به موازات پوسترهای تجاری و سیاسی ، انواع متنوع پوسترهای اجتماعی و فرهنگی در غرب گرفت . علاوه بر این گرایش های متنوعی در هنر پوستر پدید آمد .
در اکثر کشورهای آسیایی و آفریقایی و آمریکای لاتین نیز هنر پوستر اهمیت روز افزونی کسب کرده است .
از طرف دیگر پس از جنگ جهانی دوم بر خلاف سالهای نخستین پیدایش پوستر تا حدودی از قدرت طراحی در این هنر کاسته شده است . علت را بایستی عمدتا در استفاده فراوان از عکاسی جستجو کرد . به خصوص این امر در پوسترهای تجاری بیشتر به چشم می خورد . بسیاری از تولید کنندگان اصرار دارند تا کالاهایشان همانطور که هست و یا حتی زیبا تر نمایان شود . و این خواست ، بوسیله عکاسی بهتر بر آورده می شود ، تا بوسیله طراحی .
اما از جانب دیگر کاربرد عکاسی امکانات تازه ای را از لحاظ فنی در پوستر ایجاد کرده است . بعلاوه در برخی موارد به خصیصه اساسی پوستر یعنی پیام رسانی سریع به بیننده کمک شایانی کرده است .
پوستر ها در حدود یکصد سال پس از بوجود آمدنشان به طور شگفت انگیزی به نقاشی وابسته بودند و به گفتهای دیگر ارتباط نزدیکی با هم بر قرار می کردند .
اولین انگیزشی که پوسترها را به عنوان یک اثر معرفی کرده در سال 1870 صورت گرفت . در سال 1886 جونر کرت (1933-1836 ) پوسترهایی را در چاپخانه خود در پاریس عرضه کرد که برای رنگ گذاری در آنها از تکنیک چاپ سنگی سود می برد .
در سال 1869 زمانیکه اولین پوستر های کرت ظاهر شدند در آن کارهای کوچک تبلیغاتی نمونه های جدید و تازه ای از طرح نمود پیدا کردند و پس از آن به صورت اساس تکنیک های پوستر در آمدند .
این مسئله دلیل شد تا کرت اولین نامی باشد که در دنیای پوستر بر زبان می آمد . این بدان معنی نیست که طرحهای وی در زمره کارهای استاد کاران هنر قرار گیرد ولی با این وجود بیش از هزاران پوستر از کارهای او از جمله کارهای با شکوه هنری به حساب می آیند و برای بازنگری کارهای بزرگ دیواری اش نصب در کنار خیابانها را ارجع می دانست . موفقیت مواد و مصالح در نشان دادن هنرهای ظریف و زیبا به وسیله پوسترها ، خیابانها را به عنوان یک نمایشگاه هنری به مردم شناساند.
پوسترهای کرت دو چیز را به ارمغان آوردند یکی تکنیک های سنتی و دیگری تقدیر از هنر بر روی دیوارهای بزرگ . ولی عنصر اصلی و اساسی در کارهایش همان مردمی بودنشان است . از جمله برنامه های جاری در انگلستان و فرانسه سالیان متمادی استفاده از طرح به منظور زنده و پر جلوه شدن سیرکها و فضاهایی مانند آن بود . حالاتی که در پوسترهای کرت وجود داشت مثل شفافیت ، و روان بودن و فرار بودن ، شاید از بال پروانه هایی که در هنگام کار نزد خود نگه می داشت الهام گرفته باشد . ته رنگهایی که به صورت لایه های حساس با کمترین خرده گیری رنگی به صورتی بسیار عالی در صفحه جای می گرفتند تأثیراتی را پدید آوردند که محصولات فرهنگی را به صورتی کاملا سنجیده ارائه می کرد .
تأثیرات رشد یافته کرت بر روی هنرمندان جوانتر در پوسترها به صورت اختصار در ساختار و سادگی و صراحت بیان در آمد .
کارهای او همواره در مراحل اولیه مسیری که در آنها قرار گرفته بودند باقی می ماندند . یک موضوع تزئینی در زندگی اجتماع تنها در جایی وجود داشت که پوستر ها ظاهر می شدند .
عناصر کاریکاتوری غیر واقعی و هجو آمیز ، شکلهای تخت و خطوط تزئینی تماما توسط لوترک در پوسترهایش مستعمل بود . همچنین طرح سیلوئت ( یکدست سیاه و سفید ) در کنار هم نیز بر خلاف نقاشیها و طرحهای دیگرش به کار می رفت . به طوری که این تکنیک ساده نگاری توسط بسیاری از نقاشان در اوایل قرن بیستم مرسوم شد .
در هر صورت پوسترهای لوترک به صورتی بسیار گسترده نشانگر موفقیتهای کرت بودند . آنها زمانی که فقط به صورت فرم نمایش داده می شدند هنر گذشته را تداعی می کردند .
چنین به نظر می رسید که لوترک عناصر سنتی کارهای کرت را حذف کرده و خلا آنها را با نقشهای قابل تکرار و به صورتی اغراق آمیز پر می کرد . طرحهای او پوستر را از چهار چوبهای سنتی نقاشی و تصویر سازی کتاب فراتر می برد .
دیگر هنرمندی که پوسترهایش سیر تحولاتی را از ناتورالیسم به داستان گرایی یا روزنامه نگاری توصیفی ایجاد کرد ، توفیل الکساندر ستنیلن سوییسی بود که مسافرت او به پاریس با به دنیا آمدن پیکاسو مصادف شد . ستنیلن و لوترک در پی اکتشاف سیر هنرهای بصری بودند . برخی از پوسترهای ستنیلن موضوعات اجتماعی را هدف قرار می دادند .
نظری به هنر پوستر در ایران :
آن سیری را که هنر پوستر در غرب طی کرد تا اشکال مختلف خود را در زمینه های تجاری ، سیاسی ، فرهنگی و غیره بدست آورد ، در ایران نمی بینیم . زیرا همانطور که چاپ و مطبوعات تقریبا یکباره در ایران رواج یافت ، بهمان گونه نیز اشکال مختلف پوستر بی آنکه سیر تکوینی خاصی را پیموده باشند ، ظاهر شدند و برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار گرفتند .
اگر بخواهیم سابفه ای برای پوستر چاپی در ایران بیابیم ، بایستی در اینجا هم به آگهی های همگانی اشاره کنیم . منظور اطلاعیه های چاپی دولتی و غیر دولتی است که در معابر و مجامع عمومی نصب می شد ، و پیامی را در معرض دید عموم قرار داد :
مثل اطلاعیه های مربوط به نظام وظیفه و غیره . این نوع آگهی ها غالبا عاری از عناصر بصری جالب بودند ، و صرفا مطالب مفصلی را با حروف یکنواخت ارائه می دادند . نخستین پوسترهای مصور هم از لحاظ هنری ارزش چندانی نداشتند . بعلاوه محدودیت فن چاپ در آن زمان بر رشد پوستر سازی تأثیر منفی می گذارد .
در اوایل پوسترهای سیاسی و فرهنگی عمدتا از جانب دستگاه های دولتی چاپ و منتشر می شد و غالبا جنبه رسمی و تبلیغاتی آنها بر جنبه هنریشان رحجان داشت . در آن زمان هنوز پوستر سازان حرفه ای بوجود نیامده بودند و نقاشان در جنب کار خود به طراحی پوستر نیز می پرداختند . از این رو در پوستر ها گرایشهای « نقاشانه » بسیار مشهود بود و تدریجا از میان همین نقاشان ، کسانی به سوی هنر گرافیک جلب شدند ، که مرزهای بین هنر نقاشی و گرافیک را شناختند ، و ویژگیهای هنر پوستر را دریافتند .
کوشش های اینان و فارغ التحصیلان جدید مدارس هنری داخلی و خارجی بود که قلمروی هنر پوستر در ایران را وسیعتر کرد و به آن تنوع بخشید . از سوی دیگر توسعه تبلیغات برای کالاها و موسسات تولیدی و خدماتی و غیره ، موجب رواج پوسترهای تجاری گردید . به موازات پوسترهای تجاری ، پوسترهای جلب سیاحان و پوسترهای فرهنگی و هنری نیز باب شد .
اکنون تنها دستگاه های دولتی نبودند که به پوسترهای سفارش کار می دادند ، بلکه موسسات خصوصی نیز ضمن آشنا شدن با کار کرد اجتماعی این هنر آنرا برای مقاصد بازاریابی و تبلیغات به کار می گرفتند . بدین منوال پوستر سازی گسترش می یافت اما پوستر ساز ناچار بود قیود بسیاری را نه فقط از لحاظ ممنوعیت های سیاسی ، بلکه از لحاظ سلیقه مشتریان بپذیرد .
به طور کلی در رژیم گذشته مانند سایر هنرها ، هنر پوستر نیز نتوانست واقعا در جهت اعتلای فرهنگی جامعه و ارتقاء سطح آگاهی مردم خدمت کند . زیرا بخش عمده نیازهایی که پوستر می بایستی به آنها پاسخ گوید نیازهای ناشی از اشاعه مصرف کنندگی اقتصادی و فرهنگی بود .
این امر از یک و به نفوذ شکل و محتوای هنر پوستر غرب ایران دامن می زد ، و از سوی دیگر مردم را به انحراف اندیشه و ذوق می کشاند . اما با اینهمه ، ما به نمونه های حالبی از هنر پوستر ایرانی در سالهای گذشته برخورد می کنیم .
این نمونه ها غالبا درحوزه پوسترهای فرهنگی قرار می گیرند و مربوط به فیلمها ، نمایشها ، کتابها و غیره هستند . توفیق هنری این پوسترها بیشتر از آن رو است که هنرمند پوستر ساز ، فارغ از تحمیل نظریات سفارش دهنده ، می تواند فکر و سلیقه و فن خود را بهتر ارائه دهد .
در جریان انقلاب اسلامی و پس از آن پوستر به ناگهان قیدهای گذشته را شکست ، و در ابعاد بی سابقه ای ، خود را درجامعه مطرح کرد .
در این سالها به مناسبت های مختلف ، دیوارهای شهرها از پوسترهای متنوع پوشیده می شوند و با خود پیامهای مذهبی و سیاسی و فرهنگی را می گسترانند .
خصلت همه گیر شدن پوستر ، طبیعتا ملازم با رشد جنبه های هنری آن نیست . از این روست که درمیان بی شمار پوسترهای امروزی ، نمونه های ارزنده هنری هنوز اندک هستند . سازندگان این پوسترها دستاوردهای فنی و هنری سالهای گذشته را به نحو شایسته ای به خدمت گرفته اند تا محتوای جامعه امروز را بیان کند .

ویژگیهای یک پوستر متناسب :

با توجه به پیشرفت روز افزون و سریع ارتباطات که از نزدیکی کشورها و لزوم پیوستگی و تازگی اطلاعات بوجود می آید . برای درست کردن یک پوستر از لحاظ گرافیکی به 3 نکته باید توجه کرد :
1- سرعت انتقال پیام .
2- کیفیت انتقال پیام .
3- در برداشتن فرهنگ و هویت ملی و انسانی پیام .
امروزه بشر به دنبال زبان بین المللی برای ارتباط بین انسان ها می باشد . اگر این خصوصیات توسط ابزار مناسب گرافیک به کار گرفته شود دارای نتایج مثبت و درخشانی خواهد بود . پوستر یکی از هنرهای تجسمی است . باز هم از مسائل گرافیکی که در هنر پوستر باید درنظر گرفته شود درک صحیحی آن توسط بی سواد یا کم سواد ، که در طراحی آن باید در نظر گرفته شود . و یا دارای قدرت جذب باشد و از نظر روانی متناسب با موضوع باشد تأثیر روانی رنگ و نوشته به درستی در آن رعایت شود .
در واقع می توان گفت که پوستر یا آفیش یا پلاکات یک تصویر مفهومی است . امروزه پوسترهای مصور با بهره گیری از حروف شروع طراحی و نقاشی و عکاسی به منزله نمونه های کامل پیشرفته ازهنر گرافیک نوین شناخته می شوند . می توان گفت هنر پوستر سازی شاخه هایی از هنر گرافیک است ولی با سایر رشته های هنرهای تجسمی نیز پیوند متقابل دارد .

این پوسترها به تنهایی می توانند نیازمندیهای شخصی خود را رفع کنند و از اتلاف وقت خویش به اندازه جلوگیری نمایند .
باید میدان دید و زاویه ای پوستر در آن مکان نصب می شود با دید انسان و زاویه حرکت او متناسب باشد و باید این را نیز توجه داشت در مناطقی که این پوسترها نصب می شوند اگر متناسب نباشد کمتر دیده می شوند که این به عوامل زیر بستگی دارد :
1- آیا نوشته ها یا تصاویر با زاویه تند در یک مسیر هستند ؟
2- آیا نوشته ها یا تصاویر خارج از دید معمولی قرار دارند ؟
3- آیا فاصله دید انسان نسبت به پوستر متناسب است ؟
4- اگر پوستر در جایی قرار دارد که توسط کسی که سوار بر وسیله نقلیه است و یا کسی که در پیاده رو است ، دیده می شود .
مهمترین عاملی که در طراحی پوستر باید در نظر گرفته شود این است که بیننده با یک نگاه موضوعی را درک کرده مثلا اگر در مورد نمایشگاه کتاب است باید پیام را سریع دریافت کند و در ذهن خود حک کند .
نکته قابل توجه این است که قبل از طراحی پوستر باید بدانیم رنگ نوشته و عکس در این پوستر باید چگونه باشد ویژگی آن موضوع را هنگام طراحی مد نظر داشته باشیم و متناسب با نوع موضوع آن را طراحی کنیم .
برای اتود زدن در مورد طراحی پوستر طراح ابتدا باید بداند که برای چه موضوعی پوستر را می خواهد سپس دیده های خود را بر روی کاغذ ثبت می کند . ایده هر چقدر هم ساده و ابتدایی باشد طراح را برای اجرای نهایی هدایت می کند . موضوعی که می خواهد مورد طراحی قرار بگیرد باید بررسی شود . مثلا برای پوستر نمایشگاه کتاب باید چه عکسی ( در صورت استفاده از عکس ) چه فونتی برای نوشتن ، چه خطی و .... بکار برده شود .

1390/1/10

نکاتی برای افزایش رتبه سایت در الکسا

• نکاتی برای افزایش رتبه سایت در الکسا

افزایش رتبه سایت یکی از هدف های اصلی تمامی شرکت هایی است که در فضای اینترنتی فعالیت دارند. در اینجا می توان  گفت، الکسا رنک از مهمترین فاکتورها در وب سایت یا تجارت به شمار می رود و بیشتر سایت های مشهور و معتبر دنیا، دارای رتبه مناسب و بالایی در الکسا هستند.
اما سوالی که در اینجا مطرح می شود اینکه الکسا چیست؟
الکسا عبارت است از شرکت اطلاعات وب که توسط شرکت بزرگ آمازون طراحی و توسعه یافته است که مسئولیت نگهداری داده ها و اطلاعات وب را مطابق با منطق نحوه اجرا بر عهده می گیرد.
الکسا، مجموعه ای از معیارها و اِلمان ها را برای تعیین کیفیت یک وب سایت در خود الگوریتم می کند. مهمترین عامل در تعیین الکسا رنک، تعداد نمایش صفحات وب سایت و تعداد روزانه ترافیک بازدیدکنندگان است. بیشتر شدن ترافیک وب سایت به افزایش رتبه الکسا می انجامد. 
 
بیشترین الگوریتم و ساختار رتبه بندی در الکسا بر اساس وزن ترافیکی است که به سمت سایت ارسال می شود. به عبارت دیگر زمانی که بازدیدکنندگان الکسا تولبار (Alexa toolbar) را در مرورگر خود نصب می کنند، از طریق آن به وب سایت های مورد نظر خود هدایت می شوند که این امر موجب تقویت رنک وب سایت می شود. بازدید کنندگانی که از طریق الکسا تولبار سایت را بازدید می کنند، در رتبه الکسا تاثیرگذار هستند.
 

نکاتی برای افزایش رتبه سایت در الکسا

افزایش بازدیدکننده

زمانی که یک سایت بتواند بازدیدکننده های زیادی را به سمت خود جذب نماید، رتبه سایت اتوماتیک وار افزایش پیدا می کند.  عوامل متعددی در افزایش تعداد بازدیدکننده موثر است که از آن جمله می توان به نقش موتورهای جستجوگری همچون گوگل، مایکروسافت و یا از طریق تبلیغات لینک سایت خود در صفحات وب سایت های دیگر گه رتبه بالایی در ترافیک دارنند اشاره نمود.

عوامل دیگری که برای افزایش بازدیدکننده های سایت تاثیر گذار هستند عبارتند از:

وبلاگ نویسی مهمان

استفاده از تگ های مناسب

تهیه لیست دایرکتوری از وب سایت

بکارگیری کلمات مناسب و مخصوص

بهینه سازی در داخل و خارج سایت

استفاده از ALT در تگ تصاویر و لینکها

به کاری گیری موارد سئو جهت افزایش رتبه سایت 

استفاده از وب نوشته استوار بدون کپی از وب های دیگر

استفاده از کلمات کلیدی استراتیژیکی در تگ های متا

استفاده جداگانه از کلمات کلیدی برای هر عنوان، توضیحات، نام دامین

تشویق بازدید کنندگان برای به اشتراک گذاشتن لینک صفحات وب سایت

استفاده از بک لینک هایی که رتبه مناسبی در گوگل و سئو دارند برای مثال لینک های do follow

برجسته کردن کلمات کلمات کلیدی با بهره گیری از oogle Adwords or Microsoft Ad Centre

 

 نصب الکسا تولبار

در مرورگرهای فایرفاکس، کروم و اکسپلور، نصب الکسا تولبار می تواند به افزایش رتبه سایت در الکسا کمک کند. این کار را می توان با استفاده از دانلود تولبار الکسا انجام داد.
 

 قرار دادن وایجت الکسا رنک

با استفاده از کد جاوا اسکریپت الکسا، می توان در سایت خود وایجت رنک ایجاد کرد و کد آن را در تگ HTML وب سایت قرار داد. واجیت، رتبه سایت را به نمایش می گذارد. 
 

 تشویق بازدید کنندگان برای استفاده از نوار ابزار الکسا

نصب و استفاده از نوار ابزار الکسا توسط بازدیدکنندگان اهمیت زیادی دارد. بدین منظور می توان لینک دانلود آن را در سایت خود قرار داد و از آنان درخواست دانلود و نصب نمود.
 

 قرار دادن وب سایت خود در الکسا

یکی دیگر از روش های افزایش رتبه سایت در الکسا، قرار دادن لینک وب سایت خود در الکسا می باشد. و یا به اصطلاح  Claim کردن سایت است. در صورتی که وب سایت از وردپرس استفاده کند، می توان از طریق پلاگین مخصوص WordPress به راحتی وب سایت را وریفای کرد.
 

 ساخت بک لینک ها متناسب با الگوریتم های گوگل

بک لینک هایی که بر روی کلمات کلیدی اجرا می شود، به مثابه یک پل میان دو وب سایت ارتباط برقرار می کنند که بیشتر وزن سئو نیز بر اساس آن انجام می شود. به این معنا که کاربرد صحیح از بک لینک ها و ترافیک حاصل از آن ها می تواند رتبه سایت را در الکسا افزایش دهد. چرا که براساس منطق موتورهای جستجو، بک لینک بیشتر مساوی ترافیک بیشتر وب سایت و در نتیجه رتبه  بهتر در جستجوی موتورهای گوگل می باشد.
یکی از نکات مهم در لینک‎ها، خودداری در استفاده از تگهای no-follow برای لینک هایی است که به خود وبسایت منتقل می شوند زیرا ممکن است برای الکسا مبهم باشد.
 

 اشتراک مطالب در سایتهای اجتماعی

راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی می تواند یک راه مناسب جهت به اشتراک گذاشتن مطالب وب سایت باشد. در اینصورت خیل عظیمی از بازدید کنندگان به سوی وب سایت کشیده خواهند شد و ترافیک و پیج رنک را افزایش می دهند.
 

 ارسال وب سایت به داخل دایرکتری ها

دایرکتری ها از جمله Dmoz و  Yahooشامل وب سایت هایی هستند که دسته بندی هایی مفیدی دارند و به لینک سایت کمک می کند که در جایی با رتبه بالا به وب سایت بک شود. این نوع بک لینک ها موجب افزایش ترافیک و رتبه صفحه خواهد شد. 
 

 لینک بیلدینگ

السکا تعداد لینک های سایت را می شمرد. حرکت مجموعه لینک ها بطور مستقیم متناسب با افزایش رتبه الکسا است. یکی از راهای لینک بیلدینگ پیوند محتوا است. به این معنا که تبادل از بک لینک ها با بلاگ ها، با قرار دادن حداقل یک یا دو پست با کیفیت در هفته با وب سایت هایی که پیج رنک گوگل آنها بالای 3 باشد، می تواند رنکینگ سایت را در الکسا افزایش دهد.
 

1395/1/10

تفاوت توسعه و طراحی وب سایت

• تفاوت توسعه و طراحی وب سایت

طراح وب سایت

کسی است با استفاده از طراحی های تصویری و زیبا و بدون بهره گیری از کد نویسی، وب سایت را از لحاظ بصری ارتقا بخشد، طراح وب سایت می باشد که از خلاقیت خود در زمینه طراحی وب سایت کرده و بیشتر تمرکز خود را بر زیبایی سایت و مواردی چون رنگ، تایپوگرافی، روابط اجزا و مخاطب معطوف نموده است.
 

توسعه دهنده وب سایت

توسعه دهنده وب از نظر کارکرد شباهت زیادی با طراح وب سایت دارد اما تفاوتهایی نیز میان مسئولیت ها و وظایف آنان وجود دارد. توسعه دهنده وب بیشتر بر کد نویسی درست تمرکز می نماید و زیبایی های بصری و گرافیکی سایت برای وی اهمیت چندانی ندارد.
بیشتر موارد کاربرد توسعه دهنده وب سایت، کدنویسی می باشد که موجب شده تا بر روی جزئیات دقیق شود.

همکاری میان توسعه دهنده وب سایت و طراح وب سایت

برای طراحی یک سایت وجود کدها و در عین حال زیبایی سایت اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل در کنار هم بودن و همکاری میان این دو، موجب ایجاد یک سایت با تمامی تکنیک ها و اصول طراحی می باشد.
بطوری که می توان گفت با وجود تمایز میان فعالیت های این دو گروه، هدف هر دو مشترک بوده و آن ارائه سایتی مناسب برای جذب مخاطب است. 
 

تفاوت های میان توسعه دهنده وب و طراح وب

شما و طرح

شما و طرح شامل تمامی اجزایی که به منظور زیبایی های سایت به کار گرفته می شود که دربرگیرنده گرافیک سایت، رنگ های بکار رفته در سایت، منوها و ... است. طراح وب سایت برای استفاده از رنگ ها و فونتها تصمیم می گیرد و آرایش و چیدمان صفحات سایت را بر عهده دارد.
در واقع طراح گرافیک باید حس زیبا شناسی خوبی داشته باشد و دقیقا می توانند ترکیب زیبایی از رنگ های و تصاویر پروژه مورد نظر را در کنار یکدیگر بچیند.
 

محتوا

 محتوا شامل تمامی اطلاعات موجود در سایت است که به فرمت های متفاوتی در سایت بارگذاری می شود. محتوا می‎تواند بصورت تصویر، مطالب، بازی آنلاین، کلیپ های ویدئویی یا صوتی و ... باشد.
در این جا توسعه دهنده وب سایت چگونگی بارگذاری و مبحث زیبایی و چیدمان این مطالب را با استفاده از کدهای برنامه نویسی مشخص می نماید. این در حالی است که در وب سایت در زمینه وردپرس فعالیت دارد.
 

عملکرد

عملکرد وب سایت به معنای تمامی شاخصه ها و ویژگی هایی تعاملی سایت با کاربران است که یک وب سایت به کاربران خود ارائه می دهد که به زیر ساختهای درونی  نیاز است.
برنامه نویسان با استفاده از زبانهای مختلف برنامه نویسی تحت وب که از وب سرور پشتیبانی می کنند، تمامی این ویژگی ها تعاملی سایت را طراحی می نمایند.
از فلش می توان به منظور متحرک سازی تصاویر استفاده نمود. به این معنا که Perl، PHP جاوا از زبانهای برنامه نویسی می باشند که در وب سرور به کار .برده می شوند تا صفحاتی با دینامیک پیچیده ایجاد گردد.
این صفحات از یکدیگر مجزا هستند که در عین حال از یک دیتابیس استفاده می کنند تا نیازهای کاربران از سایت را برآورده نمایند. جاوا اسکریپت از قبیل عوض شدن عکسها جهت ایجاد افکت در مرورگرها استفاده می شود.
زمانی که موس روی آنها حرکت می کند، یا تغییر رنگ لینکها و ... افکت ها ایجاد می شوند که زیبایی خاصی را به سایت می بخشد. 
از دیگر فعالیت های توسعه دهنده وب سایت ایجاد نرم افزارهایی است که کاربران با آنها کار می کنند. از جمله آنها می توان به فرم ها، مدیریت محتوا (در وبلاگها) و برنامه های مدیریتی اشاره کرده که برای کسانی که با برنامه نویسی آشنایی ندارند، امکانات جالبی فراهم می کند.
تمامی این برنامه ها باید از زبان HTML پشتیبانی نمایند تا بتوانند در یک صفحه اینترنتی به کار برده شوند.
 

قابل استفاده بودن

کارهایی که توسط یک توسعه دهنده انجام می شود در زیرساخت ها بوده و قابل مشاهده نیست. در واقع بازدید کننده ظواهر و شکل ظاهری سایت را مشاهده می کند که این کار توسط طراح سایت انجام شده است.
این در حالی است که منوها، قابلیت استفاده از یک وب سایت، بازید کاربران از سایت و کیفیت کلی سایت در تعامل کاربران با سایت، منوها و مفیدبودن سایت توسط توسعه دهنده انجام می شود. آنچه دغدغه یک توسعه دهنده است عبارتند از:

ایجاد منوهای کاربرپسند

- بررسی برنامه های سایت

- نشان دادن تصاویر مورد نیاز کاربران

- انجام فرایندی که به بارگذاری سریع وب سایت می انجامد 

- هدایت منوهای سایت کاربران به صفحاتی که صاحب سایت درخواست نموده

در حالی که طراحی وب سایت در برگیرنده ساخت مطالب و قالب سایت است، اما توسعه وب دربرگیرنده فرآیند ساخت، عملکرد سایت و آزمایش قابل استفاده بودن آن است، باید  از نرم افزارهایی نظیر فتوشاپ استفاده شود.
اگر چه ممکن است یک طراح سایت با زبان HTML نیز آشنایی داشته باشد بطوری که بتواند طرح هایشان را پیاده سازی نماید، اما استفاده از انیمیشن در سایت، قالب سایت و طراحی آنها برای صفحات مختلف، در حیطه مسئولیت های توسعه دهنده وب سایت به شمار می رود.
ممکن است سایت نیازمند ویرایش باشد و در بعضی موارد باید قسمت هایی از آن مجددا بررسی شود.
این کار توسط توسعه دهنده انجام می شود، برنامه نویسان توسعه وب، عملکردهای یک وب سایت را برنامه نویسی می نمایند که در چهارچوب HTML در صفحات و محتویات HTML می توانند درون برنامه ها جاسازی شوند. توسعه دهندگان وب، همچنین سایت را از لحاظ قابلیت استفاده کاربر، بررسی می کنند.
با تمام تفاوتهایی که میان این دو حرفه وجود دارد، هر دو در کنار یکدیگر عمل می کنند و همکاری بین آنها موجب ایجاد یک وب سایت با تمامی اجزا و رعایت تکنیک ها می باشد.
 
 

1395/1/10

سئوی خارجی(off page) چیست و تکنیک‎های آن

• سئوی خارجی(off page) چیست و تکنیک‎های آن

 تعریف کلی سئو

سئو یا بهینه سازی سایت که به منظور انطباق محتوای سایت با اصول و قوانین موتور های جستجو صورت می‎گیرد، نه تنها موجب افزایش تعداد بازدیدکنندگان سایت می‎شود، بلکه سبب ارتقا اعتبار سایت و افزایش راندمان شرکت‎های تجاری نیز می‎گردد. 

 سئوی خارجی و یا off page چیست؟ 

در دهه‎های اخیر موتورهای جستجو تلاش زیادی برای رتبه بندی سایت‎ها کرده اند تا بتوانند بهترین نتایج جستجو را در اختیار کاربران اینترنتی قرار دهند. سئو یا بهینه‎سازی سایت از راه‎های متفاوتی صورت می‎گیرد، یکی از این راه‎ها استفاده از off page است که یکی از شیوه ‎های دستیابی به الگوریتم‎های مد نظر موتورهای جستجو می‎باشد.

ده نکته کلیدی برای بهبود فرآیند بهینه‌ سازی وب سایت

سئوی off page  و یا سئوی خارجی دارای تکنیک‎ها و فنون خاصی است که در زیر به مهمترین آن‌ها اشاره می‎کنیم. 


تکنیک های سئوی off page 

1- ایجاد انجمن در شبکه‎های اجتماعی 

ایجاد انجمن و صفحات در شبکه‎های اجتماعی به عنوان مهمترین و اولین گام برای آغاز فعالیت و سئو از طریق off page می‎باشد. برای این امر باید تلاش نمود تا به یکی از محبوب‎ترین اعضای شبکه‎های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، اسپیس و ... تبدیل شد و از طریق ایجاد یک پروفایل محبوب در این سایت‎ها می‎توان وب سایت را با دوستان خود به اشتراک گذاشت. مشارکت فعال موجب افزایش تعداد دوستان و از سوی دیگر افزایش تعداد بازدیدکنندگان سایت می‎گردد. 

2- وبلاگ نویسی 

ایجاد وب سایت آنلاین یا همان وبلاگ یه روش مناسب جهت به اشتراک‎گذاری مطالب سایت می‎باشد. وبلاگ‎ها محل مناسبی برای درج محتوا و مطالب مفید می‎باشند. از سوی دیگر به دلیل کاربرد آسان وبلاگ‎ها برای مدیران سایت و کاربران اینترنتی، تعداد بازدیدکنندگان وبلاگ‎ها به مراتب بیشتر از وب سایت‎ها می‎باشد. لذا وبلاگ می‎تواند همچون یک هدایت کننده، بازدیدکنندگان را به سمت وب سایت هدایت نماید. برای نوشتن مطالب وبلاگ نیاز به تخصص و مهارت کافی می‎باشد که در این زمینه می‎توان از وبلاگ نویس‎ها یاری جست تا مطالبی منحصر به فرد و خاص را در وبلاگ بارگذاری نمود. 

3- ایجاد گروه و انجمن‎های آنلاین 

به وسیله انجمن‎ها و گروه‎های آنلاین در سایت‎ها معتبر، برای دوستان خود این امکان را فراهم می‎کنید تا با لینک صفحات شما آشنا شوند. همچنین وجود افرادی که بتوانند با بازدیدکنندگان ارتباط برقرار کنند و به سوالات و پرسش‎های آنها پاسخ دهند، موجب افزایش اعتبار و رتبه سایت می‎گردد. 

4- ثبت وب سایت‎ها در موتورهای جستجو 

با ثبت کردن وب سایت در موتور جستجوهای محبوب مانند گوگل، یاهو، MSN، آلتاویستا، الکسا، آل د وب، لیکس، اکسایت، و ...، وب سایت را به آسانی در اختیار کاربران اینترنتی قرار می‎دهید. 

5- ایجاد مقالات (تولید محتوا) 

نوشتن مقاله و ایجاد یک محتوای با ارزش و علمی می‎تواند ترافیک زیادی را به سمت سایت روانه سازد. همچنین به دلیل برتری و رجحان مطالب علمی بر مطالب کلیشه ای، درج مقالات علمی می‎توانند نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب نمایند. 

6- قرار دادن فهرست راهنمای مقالات در وب سایت 

اگر چه برخ از مدیران و طراحان وب سایت‎ها توجهی به بخش مقالات ندارند، اما باید گفت این بخش یکی از الزامات هر سایت به شمار می‎رود، بطوری که افرادی که پس از ورود به سایت به دنبال مطالب علمی هستند، با استفاده از قسمت راهنمای مقالات بهتر می‎توانند به مطالب مورد نیازشان دسترسی پیدا کنند. 

ده نکته کلیدی برای بهبود فرآیند بهینه‌ سازی وب سایت

7- نشانه گذاری اجتماعی 

نشانه‎گذاری اجتماعی یکی دیگر از راه‎های قدرتمند برای ترویج وب سایت به شمار می‎رود. نشانه‎گذاری اجتماعی صحیح در برخی از سایت‎های محبوب مانند گوگل موجب پخش و انتشار اخبار و محتوای سایت‎ها در سطح وسیعی می‎گردد همچنین ترافیک سایت را نیز به طور مؤثری افزایش می‎دهد. 

8- ساخت و پیوند لینک

پیوند مطالب و محتوای سایت به لینک صفحات محبوب و معتبر، موجب ارتقا رتبه سایت می‎گردد. با افزایش محبوبیت لینک این امکان برای سایت فراهم می‎شود تا رقبای خود را کنار زده و رتبه بالاتری را در موتور جستجو کسب نماید. 

9- اشتراک تصاویر 

تصاویر محصولات و خدمات موجب ایجاد زیبایی و اعتباربخشی به سایت می‎گردد. به این کار به دوستان و بازدیدکنندگان اجازه اظهار نظر داده می‎شود. همچنین ترافیک زیادی روانه سایت می‎شود. 


10- جلوگیری از ورود اسپم 

موتورهای جستجو در شناسایی تکنیک‎های سیاه و سفید هوشمند عمل می‎کنند. استفاده از سئوهای که با نام پاندا و پنگوئن شناخته شده اند، موجب جلوگیری از ورود اسپم‎ها به سمت سایت می‎شوند. 

11- بارگذاری کلیپ‎های صوتی و تصویری 

بارگذاری ویدئو و کلیپ‎های صوتی نیز همچون بارگذاری تصاویر می‎تواند به ارتقای رتبه سایت کمک کند. 

12- ایجاد یک فروشگاه آنلاین 

ایجاد یک وب سایت تجاری می‎تواند به عنوان یک استراتژی خوب برای تبلیغات محصولات و نام تجاری شرکت عمل کند. برای این کار می‎توان محصولات خود را به سایت‎هایی چون گوگل، یاهود MSN و ... ارسال نمود. این سایت‎ها به طور رایگان محصولات و نام تجاری شرکت را تبلیغ می‎کنند که این امر موجب آشنایی کاربران اینترنتی با آنها و در نتیجه افزایش میزان فروش می‎گردد. 

13- پاسخ به سوالات کاربران و ایجاد قسمت نظر سنجی 

در سایت می‎توان قسمتی را برای درج نظرات، پیشنهادات و سوالات کاربران قرار داده و از این طریق به سوالات متداول آنان پاسخ داد. ایجاد قسمت نظرسنجی نیز در سایت موجب می‎شود تا علاوه بر احترام به نظرات و پیشنهادات بازدیدکنندگان از مشاوره آنها نیز بهره‎مند شد. 

14- استفاده از کدهای CSS، W3C و RSS 

در هنگام طراحی سایت استفاده از کدهای CSS، W3C و RSS موجب افزایش ترافیک سایت می‎گردد. 

1394/4/9

jQUERY چیست؟

• jQUERY چیست؟

jQuery چیست؟
در یک کلام، jQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپت است که انجام یک سری کارها را برای شما بسیار آسان می‌کند و همچنین یک سری امکانات از پیش آماده شده را به شما اراده می‌دهد.
زبان برنامه نویسی
JavaScript ، یک زبان برنامه نویسی خیلی پیچیده و گسترده است و یادگیری کامل آن به زمان و حوصله خیلی زیادی نیاز دارد. jQuery فریم‌ورکی است که بر اساس زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ایجاد شده است.

 به زبان ساده می‌توان گفت، برنامه نویس با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، یک سری قائده و قانون تعریف کرده است و یک دستور زبان جدید ساخته که شما با آن قواعد یه کد به مراتب بسیار ساده‌تر جهت طراحی سایت خود می‌نویسید، سپس آن فایل فریم‌ورک دستورات شما را به دستورات استاندارد جاوا اسکریپت ترجمه می کند و سپس آن ها را اجرا می‌کند. همراه با یک مثال ساده، توضیح بیشتر ارائه می‌شود:

 مثلا زبان فارسی را در نظر بگیرید که بسیار گسترده است. حال ما درنظر داریم یه کتاب کوچک بنویسم و برای 2000 لغت پرکاربرد زبان فارسی علامت های اختصاری در نظر بگیریم، به عنوان مثال برای لغت «در» یک معادل در نظر می‌گیریم:
در = ^-^
با این علامت های اختصاری ما می توانیم کلمات و جملات خاصی را به صورت خیلی مختصیر و مفید بنویسیم. حال اگر یک متن را با این علامت های اختصاری بنویسیم و آن کتاب مرجع را نیز در اختیار شخص ثالثی قرار دهیم، آن شخص می تواند علامت ها را دیده و با مراجعه به کتاب مرجع، متن اصلی را مشاهده کنید.


کار
JQuery هم در واقع به همین صورت است. جی کوئری یک فایل javascript چند هزار خطی هست که در آن یک سری کارهایی که طراحان وب با جاوا اسکریپت انجام میدادند را، خلاصه کرده است. به عنوان مثال برای مخفی کردن یک DIV کافی است که به اندازه یک نیم خط کد بنویسم (در حالی که قبلا باید ده‌ها خط کد جاوا اسکریپت برای این کار نوشته می‌شد)


خود فایل
JQuery در واقع حکم همان کتاب مرجع را دارد. به همین خاطر است که اگر شما فایل اصلی جی کوئری را به صفحه لینک نکنید و دستورات خودتان را بر اساس قوانین جی کوئری بنویسید، اتفاقی نمی‌افتد و در واقع دستورات برای شما کار نخواهند کرد. (چون در این حالت دستورات هست ولی کتاب مرجع نیست که مرورگر وب بفهمد هر دستور چه معنایی می‌دهد)


البته باید در نظر داشت که خود فریم ورک‌ها هم محدودیت دارند، چون کل یک زبان برنامه نویسی را پوشش نمی‌دهند و یا گاها سنگین هستند (چون مثلا ما به همه توابع داخل یه فریم‌ورک احتیاجی نداریم (در مورد مثال کتاب مرجع هم ممکن است کسی به همه 2000 لغت احتیاجی نداشته باشد)


در استفاده از
JQuery ما دو تا فایل خواهیم داشت:
- یک فایل، خود فایل
JQuery می‌باشد که باید در ابتدا به صفحه مورد نظر ما لینک شود.
- فایل دوم فایل
JS ای هست که دستورات ما بر اساس قوانین Jquery داخلش نوشته شده است. (البته می‌تواند این دستورات را در داخل کدهای صفحه نیز قرار داد و یک فایل جداگانه نداشت)

آیا جی کوئری نوآوری‌های خاصی هم داشته است؟

بله، در زیر به چند مورد اشاره می‌شود.

- کد نویسی بر اساس دستور زبانی که
jQuery ایجاد کرده، خیلی ساده است و در کمترین تعداد خط می‌توان بیشترین تغییرات را در صفحه ایجاد کرد.

- جی کوئری کاملا
Unobtrusive می‌باشد یعنی شما هیچ کد جاوا اسکریپتی را داخل کدهای XHTML وارد نمی کنید. از این نظر کدهای شما کاملا مجزا از هم و مرتب خواهد بود و از طرفی وقتی JS روی مرورگر فعال باشد، کدهای شما اجرا میشود ولی اگر JS فعال نباشد، هیچ مشکلی برای سایت شما پیش نمی‌آید و سایت همچنان برای کاربر قابل استفاده خواهد بود.

- در
jQuery تگها را میتوان بر اساس همان قواعد CSS انتخاب نمود.

 

1390/1/15

تجربهٔ کاربری یا User Experience چیست؟

• تجربهٔ کاربری یا User Experience چیست؟

UX مخفف User Experience به معنای تجربه کاربری است و همانطور که از نامش پیداست به مفهوم تجربیات کاربر دربارهٔ استفاده از یک محصول یا سرویس خاص است. به بیان ساده تر، UX همان اثری است که در ذهن کاربران باقی می ماند.
نخستین بار در تاریخ، فردریک وینسلو تیلور اولین پژوهش تجربه کاربری را انجام داد که در مورد تعامل کاربران با ابزارهایشان بود.
طراح تجربه‌ کاربری فردی است که تجربه‌های خوب و بد کاربران را ارزیابی می کند، و دقیقا نیاز‌های آنها را شناسایی می کند و برای حل مسائل آنها راهکار پیدا می کند. وظیفه این شخص، ارائه خدمات یا محصولات مورد پسند، ارزشمند، کارآمد، قابل استفاده، در دسترس و معتبر است.


با این روش دقیقا مشخص می شود که کاربر در زمان استفاده از محصول چه حسی دارد و در ایجاد خلق یک حس خوب برای کاربران بسیار حائز اهمیت است. 

فواید تجربه کاربری خوب چیست؟ 
- آسان کردن استفاده از تکنولوژی 
- پایین آمدن خطاهای کاربری 
- افزایش استفاده از تکنولوژی 
- مصرف مجدد محصول توسط مشتریان 
- کاهش هزینه ها در توسعه محصول 
- بالا رفتن فروش محصول 
- پایین آمدن هزینه های پشتیبانی 

اجزای تجربه کاربری کدام است؟

طراحی کاربری اجزایی دارد که باعث میشود نتیجه مطلوب حاصل شود، از جمله:

-طراحی تعاملی

در این اصل باید در نظر گرفت که رابط کاربری انسان است و دراین راستا تمهیداتی در نظر گرفته شود مانند:
راههای ارتباط با محصول برای کاربران مشخص شود.
برای فعالیتهای ویژه از رنگها استفاده شود.
سرعت لودینگ صفحات افزایش یابد.
��ز المان های مفهومی برای استفاده کاربران استفاده شود.
در تمام قسمتها سادگی و کاربر محوری در نظر گرفته شود.

-کاربرد پذیری

در این قسمت باید کارآیی، امکانات، ایمنی و آموزش پذیری در الویتها قرار گیرد.

-معماری اطلاعات

در این نوع طراحی نحوه دسته بندی و نمایش اطلاعات باید به گونه ای باشد که کاربران هنگام جستجو و پیدا کردن اطلاعات به مشکلی برخورد نکنند و به راحتی نیازهای خود را برطرف نمایند.

-کاربر پژوهی

پژوهش در میان کاربران به روشهای مختلف انجام می شود:
نظر سنجی از طریق ایمیل و شبکه های اجتماعی
نظر سنجی چهره به چهره
مصاحبه
رصد کردن فعالیتهای کاربر 

-استراتژی محتوا

یک طراح کاربری موفق باید بداند که ، چه محتوایی و چه زمانی باید منتشر شود؟ و چه کسی این محتوا را تولید و منتشر کند و قوانین و محدویتهای این روش را بخوبی بشناسد. 

 

فرآیند طراحی تجربه کاربری چگونه است؟

-استراتژی

استراتژی اولین مرحله در طراحی است و کمک می کند که مشخص و با هدف گام برداشته شود.

-تحقیق

شناخت نقاط ضعف و قدرت محصول یا سرویس از دیدگاه کاربران و شناخت نیازهای آنها دومین گام در این فرایند است.

-تحلیل

درسومین گام ، برای کاربران پرسونا تعریف می شود و کاربر هدف مشخص، و با توجه به شناخت خصوصیات و خواسته های او قدم برداشته می شود.

-طراحی

گام چهارم این است که به صورت مکتوب و روی کاغذ از ابتدا تا انتها طرح دیده می شود و باگهای احتمالی برطرف می شود.

-تولید و راه اندازی اولیه

در پنجمین گام پس از تولید یک نسخه آزمایشی از طرح راه اندازی می شود.

-ارزیابی

در گام ششم کل طرح را ارزیابی خواهد شد و نقاط ضعف را برطرف می شود.

-ارائه محصول

در آخرین گام محصول یا سرویس به کاربران ارائه می شود.

-چه کسی می تواند طراح تجربه کاربری باشد؟

تمام صاحبان کسب و کارها چه بزرگ و چه کوچک، هر کس که محصول یا خدمتی برای ارائه به مشتری دارد باید یک طراح تجربه کاربری باشد و بتواند تجربه‌های خوشایندی برای کاربران به جا گذارد.
 از آن جایی که تجربهٔ کاربری یک مفهوم پویا است که به طور مداوم با توجه به تغییرات در شرایط مصرف و نیز گسترش زمینه‌های کاربردی، در طول زمان تغییر می‌کند، اگر اصولی انجام شود بهترین نتیجه را حاصل می کند. 

برای مشاوره رایگان در رابطه با طراحی سایت حرفه ای خود، از طریق فرم تماس با ما به کارشناسان وبکده مراجعه نمائید. 


1394/3/5

پورتال چیست؟

• پورتال چیست؟

نام پورتال ها را زیاد شنیده ایم، اما شاید برای برخی از ما این سئوال پیش آمده باشد که واقعا یک پورتال چیست؟ چه ویژگیها و خصوصیاتی دارد؟ و در حقیقت طراحی یک پورتال چه تفاوتی با طراحی سایت دارد؟ 


ترجمه کلمه PORTAL به فارسی در فرهنگهای لغت "دریچه"، "درگاه" و "مدخل" ذکر شده اما کلمه پورتال در تکنولوژی اطلاعات معنی متفاوتی دارد. اگر بخواهیم ساده بگوییم، پورتال صفحه وب واسطی است که امکان دسترسی آسان را به هر چیزی که کاربر ، برای انجام وظیفه یا خواسته اش نیاز دارد – بدون توجه به اینکه محل فیزیکی آن کجاست، فراهم می کند.


 به بیان دیگر پورتال "درگاهی" است به دنیایی مجازی که کاربر می تواند از طریق امکانات فراهم شده در آن، تمامی نیازهای خود را براورده کند. نیازهایی مانند جستجو و یا خرید(مثلا یک کتاب)، دسترسی به حساب بانکی، افزایش و کاهش اعتبار یک حساب اعتباری و یا به روز رسانی اطلاعات سخت افزاری از محل کار، پورتال همه چیز را از طریق درگاهی واحد برای کاربر خود فراهم می سازد.


ویژگیهای اصلی یک پورتال عبارت اند از :

·      تجمع اطلاعات

·      هدف دار بودن اطلاعات

·      دردسترس بودن اطلاعات

·      دریچه ورود منحصر به فرد


یک پورتال نیز مانند یک کامپیوتر خانگی، اطلاعات و خدمات گوناگونی را در یک صفحه وب واحد و به صورتی سازگار و خوش ترکیب در دسترس می گذارد. گاهی به این صفحه WEB TOP هم گفته می شود. پورتال می تواند نقطه شروع یا صفحه اولیه مشخصی داشته باشد که کاربران در زمان اتصال به وب آن را مشاهده کنند. اگر چه بر خلاف صفحه کامپیوتر، پورتال می تواند از طریق مجموعه وسیع دستگاههایی که قابلیت اتصال به وب در آنها پیش بینی شده (از جمله تلفن های موبایل) مورد استفاده قرار گیرد.


هر چند شباهت ظاهری فراوانی میان یک وب سایت و یک پورتال وجود دارد به گونه ای که در نگاه اول تفاوت محسوسی میان آن دو مشاهده نمی شود اما این دو کاملا از یکدیگر متفاوت اند.سوال اینجاست که به طور مشخص تفاوت آن دو در چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت ویژگیهای زیر در یک پورتال آن را از یک وب سایت متمایز می کند:

درگاه ورود منفردی که از طریق آن می توان به مجموعه منابع مرتبط با پورتال دست یافت.


نمایش هدفدار اطلاعات با استفاده از تجربیات کاربر.

دسترسی تقسیم بندی شده به انواع داده و اطلاعات گروه بندی شده.

در اختیار گذاشتن امکان ارتباط و همکاری میان تمامی کاربران و استفاده کنندگان پورتال.

امکان پیوستن به نرم افزارها و سیستم های نرم افزاری که گردش کاری مشخص و تعریف شده ای دارند.

 

 

1390/1/16

فیلم و زینک چیست؟

• فیلم و زینک چیست؟

تعریف فیلم و زينك
پس از اینکه مجله یا روزنامه اي از بخش حروف چيني خارج شد مسئوليت ادامه كاربه بخش ديگري از تشكيلات توليد محول مي شود كه به صورت يك محيط كاري مستقل و جدا حركت مي كند.
تهيه زينك چاپ مستقل برانجام مراحل متعدد عكاسي است .اولين شعبه اين كار به استديوي دوربين عكاسي Camera studio یا به طور خلاصه به شعبه عكاسي معروف است.در اين شعبه فيلم هاي نگاتيو یا پزتيو را تهيه مي كنندو براي تهيه زينك آنها را به كارمي برند.همه عكسها يت به صورت تصاوير خطي ، مانند نقاشي هاي سياه و سفيد و نمودارها و طرح هاي هنري یا به صورت رنگي ،مانند عكسي با رنگهاي فراوان و فاقد خطوط مشخص هستند.هر يك از اين دو نوع عكس نيازمند روشهاي گوناگون عكاسي اند.
عكاسي از تصوير خطي براي تهيه فيلم نگاتيو بسيار راحت است چرا كه همه چيز در تصوير وارونه شده و همه خطوط تيره تصوير به صورت خطوطي شفاف نمايان مي شوند.اين در حالي است كه زمينه سفيد تصوير به صورت تيره یا مات جلوه مي كند. اما در تصاويري كه داراي زمينه سايه روشن هستند،مثل عكس سياه و سفيد ،لازم است تا تصاوير به الگوهاي نقطه اي تجزيه شود.قسمت هاي تيره عكس با نقطه هاي درشت و قسمت هاي روش آن با نقطه هاي ريز ساخته مي شود.چشم انسان از دور قادر به تشخيص اين نقاط از يكديگر نيست و آن ها را به صورت سايه مي بينند.براي درك بهتر اين مطالب مي توان باذره بين به عكسي در روزنامه نگاه كنيم.متصدي دوربين براي تبديل عكس به الگوي نقطه اي ،تصوير اصلي را از ميان آن چه «ترام» نام دارد،عكاسي مي كند.صفحه ترام يك تكه فيلم است كه سطح آن پرازنقاط ريز و متراكم است .درنتيجه به دليل وجود ترام درهنگام عكاسي ،نگاتيو عكس به صورت الگوي نقطه اي توليد مي شود.

تصاوير رنگي
با نگاه به يك مجله، متوجه تصاوير رنگي بت تركيبي از رنگ هاي مختلف مي شويد.اين تصاوير رنگي زيبا پس از تفكيك به وسيله ترام توسط عكاس و با تعيين ميزان رنگ مورد نياز به دست مي آيند.چاپچي فقط با استفاده از چهار رنگ آبي،زرد،قرمز،مشكي موفق به خلق رنگهاي بسيار متنوع مي شود.در بخش چاپ ،به هنگام نگاه كردن به تصوير زيبايي كه با چهاررنگ چاپ شده باشد،اصطلاحاً گفته مي شودكه «ترام هايش روي هم خورده »واقيعت اين است كه رنگها «ترام ها»كنارهم چاپ مي شوند،زيرا اگر روي يكديگر چاپ شوند،عمل تركيب رنگ انجام نمي شود.براي اینکه عمل تركيب رنگ انجام شود عكاس در موقع تفكيك به ترام هر رنگ زتويه اي خاص مي دهد تا هنگام چاپ روي يكديگر قرار نگيرند.چاپي براي خلق چنين اثري به چهار زينك از يك تصوير رنگي نياز دارد.يك زينك براي چاپ آبي ،يك زينك براي چاپ زرد، يكي براي قرمز،يكي هم براي چاپ مشكي.بنابراين در يك تصوير رنگي ،چهاررنگ بالا بايد از يكديگر تجزيه شوند.اين كار را متصدي دوربين انجام مي دهد.از او يك تصوير رنگي چهار بار عكاسي مي كند و در دوربين خود هربار از يك فيلتر شيشه اي با رنگي متفاوت بهره مي گيرد.همچنين در هر نوبت عكاسي در ترام استفاده مي شود بنابراين هررنگ به صورت الگوي نقطه اي یا ترام نيز مي آيد.
امروزه ديگر مانند گذشته از فيلترهاي رنگي استفاده نمي شود بلكه تجزيه رنگ به طور خودكار در دستگاه اسكنر انجام مي گيرد اين كار با گذراندن پرتويي از نور باريك و نقطه مانند بر سطح تصوير عملي ميشود.بازتابش اين پرتو نور به دستگاه رايانه وارد مي شود.رايانه رنگ ها را تجزيه كرده ،درشتي و ريزي رنگهاي موجود در تصوير هماهنگي داشته باشد.محصول نهايي اسكنر عبارت است از چهار فيلم مجزا ،يعني همان چهار رنگ اصلي چاپ كه از هر يك براي ساختن و تهيه يك زينك استفاده مي شود.
مونتاژ صفحه:مسئوليت بعدي در اين روند برعهده مونتاژ كار است.زماني كه هر صفحه مستقل بر طرح ،عكس،نوشته،و جز اين ها به عنوان صفحه كامل و بدون غلط تاييد شده،از تمامي صفحات، فيلم نگاتيو تهيه مي كنند.سپس فيلم هاي نگاتيو به ترتيب خاصي در كنار يكديگرقرار گرفته،مونتاژ مي شوند تا در نهايت براي تهيه و زينك از آنها استفاده مي شود.ترتيب صفحات كتاب در مونتاژ اصلاً مشابه ترتيب صفحات در يك مجله نيست.دليل اين امر واضح و روشن است مي توان با نگاه كردن به ابعاد آن دو به تفاوت آنها پي برد.براي باز بيني كارهاي مونتاژ از فرم مونتاژ شده پيش از تهيه زينك بر روي كاغذ حساس اوزاليد نمونه اي گرفته مي شود.تا مسئول فني آخرين بررسي ها انجام دهد اگر غلطي وجود داشته باشد یا تغييري لازم باشد مقرون به صرفه تر آن است كه پيش از تهيه زينك و شروع چاپ غلطها تصحيح شوندزيرا بعد از تهيه زينك چنين كاري مقرون به صرفه نيست .

تهيه زينك
تصاوير و مطالب چيده شده با روش نور دادن (عكاسي)از فيلم نگاتيو (منفي)به سطح زينك آلومينيومي منتقل مي شود.سطح زينك پوشيده شده از يك ماده شيميايي بسيار نازك است كه فيلم نگاتيو بايد كاملاً برروي اين سطح و در تماس مستقيم با آن قرار گيرد. اين عمل با بكارگيري در چارچوب ويژه اي جهت تخلية كامل هواي بين فیلم و زينگ انجام مي شود كه در محيطي خلأ مانند كاملاً به هم مي چسبد . سپس اين مجموعه زير تابش نور مادون بنفش قرار گرفته از قسمت هاي شفاف فیلم نگاتيو نور عبور مي كند و پوشش شيميايي موجود بر سطح زينك را تحت تآثير قرار مي دهد . قسمت هاي تيرة فیلم نگاتيو از عبور ممانعت مي كند و در نتيجه به هنگام ظاهر توان بدون تغييرباقي مي مانند . همچنين به هنگام كپي كردن از فیلم پزتيو (مثبت) وقتي نور از قسمت هاي تاريك عبور نمي كند سطح چاپ شونده باقي مي ماند و قسمت هاي شفاف كه نور خورده با ظهور زينك از بين مي روند .
پس از آن كه زينك با روش ياد شده در بالا ديد با ماده شيمييايي شسته و ظاهر مي شورد . اين مادةشيميايي بر لايه موجود در سطح زينك تاثير مي نهد . به اين ترتيب كه قسمت هايي از زينك كه نور مادون بنفش به آن رسيده به هنگام تماس با دارو از بين مي روند و به آلومينيوم 99 درصد تبديل شده به هنگام چاپ جاذب آن مي شودو قسمتهايي كه نور مادون بنفش به آن نرسیده با شستن دارو از بین نمي روند و به هنگام چاپ به روش لیتوگرافی آماده شده است و چون ورقه ای نازک و انعطاف پذیر است آن را به دور سيلندر ماشين چاپ افست مي بندند.چاپ به روش لیتوگرافی بر مبناي اين اصل استوار است كه چربی و آب با هم مخلوط نمي شوند.قسمتهايي از زينك كه مركب را به خود مي گيرند،مكانهايي هستند كه تحت تابش نور قرار نگرفته اند .چاپ به اين شکل شروع مي شود كه ابتدا نوردهاي آب و سپس نوردهاي مركب بر سطح زينك ،آب و مركب مي دهند و سپس قسمتهای مركب گرفته بر روي لاستيك منعكس مي گردند و از روي لاستيك بر سطح كاغذ چاپ مي شوند.
ليتوگرافي محل گرفتن فيلم و زينک را مي گويند.

 

1390/1/9

    
جستجو مقاله
    

چه مواردی در تولید محتوای وب سایت موثر است؟

در این مقاله ما قصد داریم اهمیت تولید محتوا و روش های آن را در طراحی سایت توضیح دهیم. تا مخاطبان ، مشتاقانه تر خواننده و دنبال کننده مطالب و محتوای وب سایت شما باشند. اگر قصد دارید کسب و کار آنلاین راه بیندازید و یا کسب و کار خود را وارد فضای آنلاین کنید، باید بدانید که چطور آنلاین بنویسید.... ادامه مطلب...

1393/2/31

نکاتی برای موفقیت در لینکدین

لینکدین یکی از شبکه‎های اجتماعی پر طرفدار در دنیا به شمار می‌رود که بیشترین سرعت را در جذب کاربر دارد. در کشورهای مختلف برای بررسی سوابق کاری افراد به این رسانه اجتماعی استناد می‌شود. به همین جهت موفقیت در لینکدین اهمیت به سزایی دارد و ما سعی داریم نکات موثر در این زمینه را یادآوری کنیم:  ... ادامه مطلب...

1394/3/18

14 نکته کلیدی برای افزایش کامنت

چرا وجود کامنت در پستهای اینترنتی اهمیت دارد؟ افزایش تعداد کامنت و لایک در پست‎هایی که در سایت‌ها‎ و شبکه‌ها‎ی اجتماعی به اشتراک گذاشته می‎شود، بیانگر میزان اهمیت آنها برای کاربران می‎باشد. در عین حال باید به نوع کامنت و نظرات کاربران نیز توجه داشت. چه بسا گاهی کامنتها نشانه اعتراض، شبهه و ا... ادامه مطلب...

1394/5/15

HTML چیست؟

HTML یک زبان کامپیوتر که برای ایجاد سایت ساخته شده است. سپس این وب سایت ها توسط هر کس که به اینترنت متصل است قابل دیدن است.  یاد گرفتن این زبان نسبتاً ساده است زیرا مقدمات آن در طول یک جلسه پوشش داده می شود و در ساختن آنچه شما می خواهید واقعاً قدرتمند است. HTMLدائماً برای برطرف کردن خواسته ها... ادامه مطلب...

1393/4/25

بهبود عملکرد تبلیغات با روش PPC

بیایین اینگونه بگوییم که چارت عملکرد شما به صورت پیوسته در حال رشد است که می تواند بازتاب کمپین های تبلیغاتی شما باشد.  تبلیغات" پرداخت به ازای هر کلیک " یا "PPC" مخفف Pay Per Click است یک مدل از اینترنت مارکتینگ است که در آن تبلیغ کنندگان به ازای هر بار کلیکی که روی تبلیغ آن ها می شود مبلغی را ... ادامه مطلب...

1396/2/4

محتوای وب سایت چیست؟

محتوای وب به معنای تمامیتمامیمطالب اعم از تصویری، نوشتاری و صوتی در قسمت سایت میباشد. محتواها معرف وب سایت میباشند که دربرگیرنده اسناد، داده ها، اپلیکیشن ها، سرویسهای الکترونیکی، تصاویر، فایلهای صوتی و تصویری، صفحات شخصی در وب، پیامهای ایمیل آرشیو شده و ... میباشند. لازم به ذکر است که در بیشتر مو... ادامه مطلب...

1395/1/11

طراحی واکنش گرا (RWD) و تأثیر آن بر SEO

اگر مدت  زمان زیادی را صرف کار با  طراحی صفحات وب   و تکنولوژیهای مرتبط با آن کرده باشید، قطعا با تغییرات مداومی که در آن به وجود می آید نیز آشنا هستید.  در طی سالهای اخیر همگان شاهد تغییرات زیادی در زبان های برنامه نویسی، الگوهای طراحی و محبوبیت و اقبال عمومی به مرورگرهای مدرن وب بوده اند. ... ادامه مطلب...

1393/3/29

آیا در مورد UX چیزی نمی دانید و می خواهید در مورد آن یاد بگیرید؟

مدتها قبل طراحی سایت به عنوان هنر کاربردی و جذاب بود که بسیاری به آن به عنوان علم کیمیاگری می نگریستند. شاید از آن رو که نحوه طراحی سایت برای بسیاری مشخص نبود. اما از آنجا که اکنون بسیاری از نرم افزارهای طراحی سایت در دسترس هستند و می توان با هزینه کم یک سایت را راه اندازی کرد، اکنون این علم کمتر م... ادامه مطلب...

1395/12/28

بازاریابی محتوایی یا Content marketing چیست؟

با توجه به فراوانی آگهی های تبلیغاتی، دیگر کمتر کسی به این شیوه اعتماد می کند و آگهی ها برای انتخاب محصولات و خدمات کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.  امروزه به خوبی روشن است که یکی از عناصر فعال تبلیغات اغراق و بزرگنمایی است. پس چگونه خدمات خود را معرفی کنیم و مشتریان خود را با کالا و محصول خود آش... ادامه مطلب...

1394/2/23

7 نکته ی طراحی جذب بیشتر بازدید کننده برای وب سایت شما

چگونه می توانید افراد را بیشتر در وب سایت خود نگه دارید و آن ها را مجبور کنید تا دوباره از وب سایت شما بازدید کنند؟  در این جا هفت راهنمایی از طراحان حرفه ای را برای شما آورده ایم. اطمینان حاصل کردن از این که مشتریان شما از طراحی وب سایت شما راضی هستند، تنها قدم اول است. ... ادامه مطلب...

1393/7/19

  
دی ان ان evoq