آموزش وب مستر تولز گوگل

وبمستر تولز چیست؟

ثبت سایت در وبمستر تولز و یا سرچ کنسول نقش زیادی در رتبه و ارتقا آن دارد. این سرویس که از سوی موتورهای جستجو از جمله گوگل ارائه شده امکان جست و جو و مدیریت خزنده‎ها‎ یا Crawler‎ها‎، ایندکس شدن صفحات سایت، دنبال کردن کلمات ورودی و به طور کلی اطلاعات جامع صفحات سایت و حتی مشکلات احتمالی موجود در ساختار سایت را دارا می‎باشد. قبل از به وجود آمدن وبمستر تولز، مدیران وب سایت‌ها از طریق فایلی به نام robots.txt برای جلوگیری از دسترسی به برخی صفحات استفاده می‎کردند.

مزایای وبمستر تولز یا سرچ کنسول

وب مستر تولز یک سرویس رایگان است که این امکان را برای مدیران سایت‎ها‎ فراهم می‎کند تا بتوانند به بررسی وضعیت نمایه سازی و مشاهده سئو سایت خود بپردازند. از طریق وبمستر می‎توان فهمید چه سایت‎ها‎یی به سایت پیوند داده و تعداد کاربرانی که از طریق این لینک‎ها‎ وارد شده اند را برآورد کرد.
از این طریق می توان تمام ایرادها و مشکلات سایت را مشاهده و برای رفع آن اقدام نمود.

آموزش قدم به قدم وبمستر تولز

وبمستر تولز دارای چندین مرحله است که در زیر گام به گام آن را شرح می‎دهیم:
مرحله اول: ابتدا با ایجاد یک ایمیل در موتورهای جستجو همچون گوگل و سپس از طریق ساخت اکانت در گوگل، وارد حساب کاربری خود ‎شوید.
مرحله دوم: در این مرحله روی این لینک کلیک می‎کنید: https://www.google.com/webmasters که با کلیک کردن بر روی Sign in to Webmaster Tools به صفحه بعدی وارد می‎شوید و سایت خود را لاگین می‎کنید.
مرحله سوم: پس از ورود آدرس سایت، روی کلید قرمز رنگ سمت راست به نام ADD SITE کلیک کنید.
مرحله چهارم : در مقابل شما یک کادر باز می‎شود که در آن آدرس کامل سایت را باید وارد نمایید.
مرحله پنجم : در این مرحله شما باید به گوگل ثابت کنید که صاحب اصلی سایت هستید که برای این کار باید سایت را Verify کنید. به این معنا ک�� گوگل به شما یک کد یا یک فایل HTML ارائه می‎دهد و شما پس از دریافت باید آن را روی ‎ها‎ست خود در فولدر www و در تگ در بین کد��ها‎ی قالب سایت قرار دهید و سپس روی قسمت VERIFY کلیک نمایید.
مرحله ششم: استفاده از ابزار وب مستر تولز برای ارتقا سطح کیفی سایت در این مرحله صورت می‌گیرد که باید به صفحه Home برگردید و روی لینک سایت خود که با تصویر سایت شما مشخص شده است، کلیک کنید.

آموزش منوهای سمت چپ و راست وبمستر تولز (سرچ کنسول)

Site Dashboard: در این قسمت لیست سایت‎ها‎یی که ثبت شده قابل ملاحظه هستند که شما می‎توانید آنها را حذف، انتخاب، و بطور کلی مدیریت کنید.
Site Messages: این قسمت شامل پیام‎ها‎یی است که وب مستر برای مشکلات احتمالی و یا هر کار دیگری به شما ابلاغ می‎کند.
Search Apperance: این منو با سایت شما در موتور جستجوی گوگل مرتبط است که شامل قسمت‎ها‎ی زیر می‎شود.
Sructured Data : این قسمت که با الگو دهی به داده‎ها‎ی سایت مربوط می‎شود به گوگل می‎فهماند که اطلاعات سایت در چه حوزه ای قرار دارد.
Data Highlighter : داده‎ها‎ی سیستماتیک در این بخش به کمک وبسمتر تولز نوشته می‎شوند.

Edit example page در این قسمت می‎توانید الگو‎ها‎یی را که در بخش Data Highlighter به گوگل معرفی کرده‎اید را ویرایش نمایید.

Html Improvements : در این بخش می‎توان مشکلاتی که در سایت رخ می‎دهد مثلا مشکلات کپی صفحات یا شباهت توضیحات متا تگ و تگ عنوان را اصلاح نمود.
Sitelinks : در این قسمت می‎توان نمایش تعداد بازدیدکنندگان را از گوگل درخواست نمود. این امر اختیاری است .
تب Search Traffic که خود شامل قسمت‎ها‎ی زیر است:
۱- Search Analytics : در این بخش می‎توان آمار دقیق تعداد نمایش سایت، تعداد کلیک‎ها‎، تعداد درخواست‎ها‎ی موجود در سایت و رتبه هر صفحه را مشاهده نمود.
۲- Links To Your Site : در این قسمت می‎توان تعداد لینک‎ها‎یی که به سایت پیوند زده شده‎اند را به همراه منبع آنها مشاهده کرد.
۳- Internal Links : در این قسمت می‎توان ساختار لینک بیلدینگ داخلی در سایت را ارزیابی نمود.
۵- International Targeting : این بخش به موقعیت شناسی سایت کمک می‎کند که اگر از کدهای محلی در سایت استفاده شده باشد، در این بخش مشاهده می‎باشند.
۶- Mobile Usability : اگر قالب سایت شما به لحاظ ریسپانسیو با مشکلی مواجه شود، محل و نوع ایراد به صورت نمایش داده می‎شود.
تب Google Index که شامل قسمتهای زیر می‎باشد:
Index Status : وضعیت ایندکس شدن سایت توسط گوگل در این قسمت قابل مشاهده است.
Content Keywords : در این قسمت کلمات کلیدی با اولویت بیشترین به کمترین نمایش داده می‎شوند که البته گوگل حروف اضافه همچون به، با، از و ... را در نظر نمی‌گیرد.


 Blocked Resources : در این بخش منابعی و قسمت‌های را که شما بلاک کرده اید، مشاهده می‌‎شود.

۴- Remove Urls : آدرس‎ها‎ی حذف شده در این قسمت قابل مشاهده هستند.
تب Crawl که خود در برگیرنده موارد زیر می‌‎باشد:
۱- Crawl Error : خطاهایی که توسط گوگل تشخیص داده می‏شود در این قسمت نمایش داده می‌‎شود تا شما بتوانید آنها را ویرایش کنید.
۲- Crawl Stats : در این قسمت وضعیت کرال شدن سایت در 3 ماهه اخیر قابل مشاهده است.

۳- Fetch As Google : یکی از مفیدترین ویژگی‎ها‎ی وبمستر تولز همین بخش که از طریق آن می‌‎توان url‎ ها‎ی سایت خود را وارد نمود تا از طریق آن، خزنده‎ها‎ سایت را ایندکس

کنند.

 ۴- Robots.txt tester : در این بخش می‌‎توان فایل روبوت خود را به صورت آنلاین تغییر داد.

۵- Sitemaps : به واسطه این قسمت می‌‎توان ساخت سایت مپ خود را به پایان رسانید که باید در روت سایت ثبت شود.
۶- Url Parameters : در نهایت اگر گوگل مشکلی در سایت شما مشاهده کند، از طریق این قسمت به اطلاع شما میدهد.

View: 1586|Comment: 2|Create: 07/07/2015

جهت مشاوره تماس بگیرید
88621308


  
 
  
 
آدرس ایمیل
*
شماره همراه